Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu: “Padły konkretne propozycje”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Usłyszeliśmy dziś konkretne propozycje odnoszące się do naszego projektu i pierwsze oceny ze strony Pentagonu – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po rozmowach z amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie, że Błaszczak i Mattis spotkali się w ramach grupy roboczej powołanej w związku z projektem “Fort Trump”. Rozmowa dotyczyła także modernizacji polskich sił zbrojnych.

– Nasza propozycja spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony naszych partnerów z USA, ale jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach. Mamy konkretne propozycje ze strony amerykańskiej. Będziemy je oceniać – powiedział po spotkaniu szef MON.

Fort Trump

Jak informuje ministerstwo, podczas rozmowy z Amerykanami Błaszczak podkreślił, że “zwiększenie obecności wojskowej USA w naszym kraju zwiększy bezpieczeństwo zarówno wschodniej flanki, jak i całego NATO”. Minister przedstawił też “liczne argumenty związane z zasadnością umieszczenia stałej bazy wojsk USA w naszym kraju”.

Resort obrony zaznacza w komunikacie, że pierwszy dokument dotyczący projektu zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce będzie znany w marcu 2019 roku. “Będzie to ocena Pentagonu dotycząca polskiego projektu” – czytamy.

– Naszym wspólnym celem jest to, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Moim celem jest, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce, a celem USA jest to, żeby zapewnić bezpieczeństwo na świecie, bo przecież USA operują w większej skali niż Polska – mówił Błaszczak.

DORZECZY /PAP / MEDIANARODOWE

Macron: “Nie chcę, by kraje europejskie kupowały amerykańską broń”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY