Leszek Czarnecki nagrał szefa KNF. W tle oferta korupcyjna – 40 mln zł

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł – twierdzi bankier Leszek Czarnecki.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, jeden z najbogatszych Polaków, Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku, nagrał ofertę szefa KNF i zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Oferta korupcyjna

Według ustaleń “GW” Chrzanowski miał proponować bankierowi usunięcie z KNF Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo.

Szef KNF miał również oferować złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka, co kosztowało bank ok. 1 mld zł, a także życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego – czytamy w “Wyborczej”.

W zamian miliarder miałby zatrudnić wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika i dać mu wynagrodzenie równe 1 proc. wartości banku, czyli ok. 40 mln zł.

Rozmowa, podczas której miała paść oferta korupcyjna, odbyła się w marcu. Pełnomocnik Czarneckiego, Roman Giertych, zawiadomił o tym prokuraturę 7 listopada, deklarując, że przekaże nagrania w charakterze dowodu w trakcie przesłuchania bankiera. Kopię tej taśmy ma redakcja “GW”.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oświadczenie, informując, że uważa całą sprawę za szantaż ze strony Czarneckiego oraz próbę wywarcia wpływu na Komisję w momencie, w którym jego banki borykają się z poważnymi kłopotami, a ich wartość spada.

DORZECZY.PL

https://medianarodowe.com/organizatorzy-marszu-niepodleglosci-telewizja-rzadowa-przedstawila-zmanipulowany-obraz/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY