Słowacki opór przeciwko porozumieniu w sprawie migracji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / telewizjarepublika.pl

Zbliżający się termin podpisania w grudniu paktu z Marrakeszu zaostrza dyskurs polityczny na Słowacji. Opozycyjne ugrupowanie „Sme rodina” („Jesteśmy rodziną”) wzywa socjaldemokratycznego premiera Petra Pellegriniego i członków jego rządu, aby jasno zadeklarowali swój stosunek do paktu ONZ w sprawie migracji.

„Sme rodina” to antyestablishmentowa i antyimigrancka partia, która powstała w 2015 roku i rok później w wyborach do parlamentu (z poparciem 6,6 proc.) zdobyła 11 mandatów. W Radzie Narodowej Republiki Słowackiej, w której zasiada 150 deputowanych, większość rządową (81 deputowanych) tworzą wraz z socjaldemokratami z „SMER” deputowani „Słowackiej Partii Narodowej”, partii „Most – Hid” oraz centrowej „Sieci”. Sygnały o sceptycznym stosunku do złożenia podpisów pod paktem ONZ z Marrakeszu, płynące z sąsiednich krajów, Polski, Czech, Austrii i Węgier, wpływają na opinię publiczną na Słowacji.

Państwo straci prawo do decydowania ws. migracji

Lider „Sme rodina”, Boris Kollar, apeluje, aby tak poważny dokument trafił pod obrady parlamentu, zanim zostanie podjęta decyzja o jego poparciu przez władze państwa. Kollar wypowiada się w tonie podobnym do niedawnych opinii kanclerza Austrii Sebastiana Kurza. Szef „Sme rodina” uważa, że podpisanie paktu w Marrakeszu nie daje wiedzy o tym, jaką liczbę imigrantów przyjmie Słowacja i inne kraje. Boris Kollar obawia się także, że po grudniu tego roku państwa stracą prawo do decydowania o tym, którzy imigranci są legalni, a którzy nielegalni.

Z krytyką treści dokumentu ONZ nie zgadza się socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Słowacji, Mirosław Lajczak, uważający, że pakt z Marrakeszu nie ogranicza suwerenności państwowej i pozostawia jego sygnatariuszom prowadzenie własnej polityki imigracyjnej. Obrona paktu staje się jednak coraz trudniejsza, a jego postulaty budzą obawy w kolejnych krajach europejskich – w Polsce, Czechach, Chorwacji, Austrii, Danii, Holandii i we Włoszech.

PCH24

https://medianarodowe.com/zobacz-kim-jest-czlowiek-ktory-wykona-mazurka-dabrowskiego-na-marszu-niepodleglosci/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY