Kontrowersyjni zwycięzcy w wyborach samorządowych. W Kielcach obywatel Niemiec, w gminie Daszyna wójt siedzący w areszcie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Bogdan Wenta (Projekt Świętokrzyskie) w drugiej turze wyborów na prezydenta Kielc uzyskał 61,25 proc. głosów i został nowym włodarzem miasta – poinformował Komisarz Wyborczy I w Kielcach Jan Klocek.

Wenta w drugiej turze wyborów otrzymał 49 178 głosów (61,25 proc.). Na jego kontrkandydata, prezydenta miasta od 2002 roku, Wojciecha Lubawskiego, głosowało 31 114 osób (38,75 proc.).

Członek ZOMO?

57-letni Wenta to były piłkarz ręczny, zawodnik m.in. Wybrzeża Gdańsk, FC Barcelony i SG Flensburg- Handewitt. Wystąpił w siedmiu finałach europejskich pucharów. Przez 13 lat grał w reprezentacji Polski (1981-94). Uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego handballu. W 1996 roku przyjął obywatelstwo Niemiec, w reprezentacji tego kraju występował m.in. na igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000).

W latach 2004-2012 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą zdobył m.in. wicemistrzostwo świata w 2007 r., a dwa lata później brązowy medal. W latach 2008-14 był trenerem klubu Vive Targi Kielce, z którym zajął trzecie miejsce w Lidze Mistrzów (2013).

Wenta był pomawiany także przez posła PiS Tarczyńskiego, m.in.że był członkiem ZOMO. Mimo że poseł przegrał sprawę, to w części dotyczącej udziału Wenty w formacji ZOMO Sąd stwierdził: „Z oświadczenia Wenty dla mediów, które jest zgodne z informacjami z Biuletynu Informacji Publicznej IPN, wynika jednoznacznie, że zakwalifikowanie w stan kadrowy ZOMO było związane z obowiązkami zawodnika sportowego w Milicyjnym Klubie Sportowym Gwardia Wybrzeże Gdańsk”.

Zbigniew. W wójtem

Mieszkańcy gminy Daszyna w woj. łódzkim wybrali w niedzielę na kolejną kadencję wójta Zbigniewa W., który od ponad pięciu miesięcy przebywa w tymczasowym areszcie. Zbigniew W. podejrzany jest o popełnienie 92 przestępstw dot. wyłudzeń dotacji. Mimo zarzutów, wójt mógł startować w wyborach, ponieważ nie został skazany prawomocnym wyrokiem.

W II turze był jedynym kandydatem, bo jego rywal Tadeusz Dymny w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze startu.
Według danych w Gminnej Komisji Wyborczej w Daszynie za wyborem obecnego wójta na trzecią kadencję było 72,4 proc. głosujących (740 osób), a przeciw sprawowaniu przez niego tej funkcji opowiedziało się 27,6 proc. (281 osób).

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu br. jako jedna z 11 osób, które według Prokuratury Okręgowej w Łodzi działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych w latach 2009–2017 miała ona wyłudzić na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nawet 11 mln zł dotacji.

Śledczy zarzucają W. popełnienie 92 przestępstw, w tym m.in. kierowanie w latach 2013-2017 grupą przestępczą, mającą na celu prowadzenie przestępczej działalności polegającej na wyłudzaniu dotacji. Ponadto postawiono mu ponad 80 zarzutów konkretnych wyłudzeń i kilka zarzutów związanych z podrabianiem dokumentów.

PAP / NCZAS.COM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY