Ukraina: Światełko Pamięci na Cmentarzu Łyczakowskim. Młodzi Polacy pamiętają

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na Ukrainie już po raz piętnasty organizowane jest Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczkowskiego. Idea takiego upamiętnienia powstała wśród młodych Polaków zamieszkałych we Lwowie.

Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego jest wyrazem naszej pamięci o wszystkich ludziach, którzy na przestrzeni kilku stuleci tworzyli niepowtarzalny charakter tego wyjątkowego miasta – komentuje akcję konsul generalny RP, Rafał Wolski.

Sama idea wydarzenia polega przede wszystkim na uczczeniu Polaków, którzy spoczęli na Cmentarzu Łyczakowskim. Najczęściej mówiąc o Łyczakowie przywołuje się najwybitniejszych – Marię Konopnicką, Stefana Banacha, Gabrielę Zapolską, Artura Grottgera – kontynuuje konsul.

Światełko Pamięci to także przypomnienie o tych zapomnianych, a sama idea rozszerza się na inne cmentarze na Ukrainie. Tutaj pochowani są luminarze kultury i nauki, działacze społeczni, mnóstwo pisarzy, dziennikarzy, wydawców. Przyjście tutaj jest dla mnie nie tylko obowiązkiem, ale i momentem radosnym związanym z pamięcią o tych ludziach – przekonuje Teresa Pakosz.

radiomaryja

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY