REKLAMA

Robert Bąkiewicz: To będzie największy Marsz Niepodległości w historii

REKLAMA

Marsz Niepodległości jak co roku odbędzie się 11 listopada. Rozmawiamy z Robertem Bąkiewiczem głównym organizatorem i prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości o tym jak przebiegają przygotowania do tegorocznej edycji.

 

Zostały niecałe trzy tygodnie do 11 listopada, czyli Święta Niepodległości Polski. Jako organizatorzy zapowiedzieliście kolejną edycję Marszu Niepodległości, przypomnij proszę czytelnikom pod jakim hasłem idziemy w tym roku?

Przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc staraliśmy się najpełniej oddać charakter tego wydarzenia w haśle przewodnim. Nic nie wyraża bardziej dobitnie polskości jak krótkie, ale jak bardzo wyraziste hasło: BÓG HONOR OJCZYZNA. To pod tym mottem idziemy w Marszu Niepodległości 2018.

W tym haśle jest zawarty cały sens ruchu narodowego, myśli niepodległościowej i naszej historii. To nie jest zwykły slogan, to dewiza na której chcemy budować nasze państwo. W idealnie przedstawionej hierarchii.

A jak idą przygotowania, na jakim jesteście etapie?

Przygotowania ruszyły właściwie od razu po wakacjach, a teraz jesteśmy na etapie wykonywania postawionych sobie założeń. Jak wszyscy wiedzą Marsz Niepodległości to inicjatywa oddolna, nie finansowana przez partie polityczne czy jakieś fundacje nie wiadomego pochodzenia. Ta niezależność ma też swoje minusy, bo co roku zwracamy się do naszych sympatyków o wsparcie i donacje Marszu. Koszt przygotowania imprezy to około 170 tys. złotych. Scena, nagłośnienie, platformy, artyści, transport, promocja – to wszystko kosztuje. Z tego miejsca zwracam się do Was przyjaciele o wsparcie tego projektu. To bardzo ważne, bo wszyscy chcemy żeby w tym roku było naprawdę wyjątkowo.

 Jakiej frekwencji się spodziewasz?

Od kilku miesięcy dostaje sygnały z Polski i zagranicy, że Polacy sami się organizują i przyjeżdżają 11 listopada do Warszawy. To naprawdę motywujące i takich wiadomości dostaję co raz więcej. Ostatnio dzwoniła do mnie Pani Bożena z Chicago, że zabiera rodzinę i przylatują do Polski. Jej syn pierwszy raz zobaczy własną ojczyznę. Takich przypadków jest więcej. Naprawdę czuć, że to będzie wyjątkowe wydarzenie. Jestem przekonany, że w tym roku pobijemy wszelkie rekordy frekwencji.

Wiele osób pyta o bezpieczeństwo na Marszu, o to czy mogą spokojnie przyjść z dziećmi. Jak im odpowiesz?

Sam będę z córką, więc jak najbardziej można! Od kilku lat nie było żadnych ekscesów. Mamy doświadczone służby porządkowe i będziemy współpracować ze służbami państwowymi, aby nadal Marsz Niepodległości był wydarzeniem, na którym jest spokojnie i bezpiecznie.

Może na koniec kilka informacji porządkowych, skąd i o której startujemy?

Rozpoczynamy już tradycyjnie na Rondzie Romana Dmowskiego o godz. 14:00 i idziemy na błonia Stadionu Narodowego, tam wydarzenie będzie trwało do godz. 19:00. Kilka okolicznościowych przemówień i koncert na który serdecznie zapraszam. Na miejscu będzie można zakupić coś ciepłego do picia, jedzenie, będą też postawione sanitariaty. Wszystko przygotujemy tak, aby jak najlepiej mogli państwo przeżyć ten podniosły dzień.

MEDIANARODOWE.COM

REKLAMA

Komentarze