REKLAMA

Stany Zjednoczone wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny

Stany Zjednoczone zdecydowały o wstrzymaniu importu na polską wieprzowinę. Decyzję tłumaczą afrykańskim pomorem świń. Decyzja USA może nas kosztować miliony złotych.

O decyzji USA poinformował Paweł Niemczuk – Główny Lekarz Weterynarii. Powiedział m.in., że Stany Zjednoczone twierdzą, iż dostawy pochodziły z zakładów, które znajdowały się w strefie z ograniczeniami związanymi z ASF.

Przypominamy, że USA do tej pory był największym odbiorcą mięsa wieprzowego z Polski. Natomiast wartość importu jest liczona w setki milionów złotych – decyzja może spowodować więc milionowe straty.

Wstrzymania importu polskiej wieprzowiny do USA miało spowodować nieprzestrzeganie wymogów mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób zwierząt gospodarskich przez jeden z zakładów mięsnych w Polsce. Jak powiedziało amerykańskie ministerstwo rolnictwa jeden z obiektów nie przestrzegał wymogów mających na celu zapobieganie szerzeniu się chorób zwierząt hodowlanych.

Teraz trwają wyjaśnienia, nie było tutaj żadnego błędu, eksport trwa od 2014 r. (…), dotąd nie było żadnych uwag ze strony amerykańskiej – powiedział Niemczuk. W tym roku mieliśmy nadzieję na pobicie rekordu ok. 70 tys. ton eksportu wieprzowiny do Stanów – stwierdził natomiast prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

forsal

REKLAMA

Komentarze