Paweł VI ogłoszony świętym Kościoła katolickiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

źródło: wikipedia / źródło: wikipedia

Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini znany jako Paweł VI został ogłoszonym świętym Kościoła katolickiego wraz z 6 innymi osobami. Kanonizacja odbyła się dziś podczas mszy na placu św. Piotra. Pontyfikat Pawła VI rozpoczął się 21 czerwca 1963 r. a zakończył wraz z jego śmiercią 6 sierpnia 1978 r.

Paweł VI był pierwszym papieżem, który od 160 lat odbywał zagraniczne pielgrzymki. Papież Montini nawiązał poprawne stosunki z ZSRR, jednak nie umożliwiło mu to przyjazdu do Polski w 1966 r.

Wznowił obrady Soboru Watykańskiego II, które przerwała śmierć Jana XXIII. Był modernistą i orędownikiem zmian w Kościele. Podpisał wiele dokumentów Vaticanum II w tym Deklarację o wolności religii oraz zatwierdził reformę liturgii.

Paweł VI jest autorem 7 encyklik w tym najbardziej znane Populorum progerssio i Humanae vitae. 

6 lutego 2018 komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud kanonizacyjny za wstawiennictwem Pawła VI. Miesiąc później papież Franciszek zatwierdził dekret o tymże cudzie jakim było uzdrowienie nienarodzonego dziecka w łonie matki, zaś 19 maja 2018 podczas konsystorza wyznaczył dzień jego kanonizacji.

Wraz z Pawłem VI kanonizowani zostali arcybiskup Óscar Arnulfo Romero y Galdámez, ks. Francesco Spinelli, ks. Vincenzo Romano, siostra Maria Katarzyna Kasper, siostra Nazaria Ignacia March Mesy i Nunzia Sulprizio

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY