Niemiecki ranking demokracji. Polska na czwartym miejscu od końca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wśród 41 krajów OECD i UE zajmujemy 37. miejsce. Spadliśmy o 29 pozycji – pisze “Rzeczpospolita”.

Gazeta poznała wyniki międzynarodowego badania na temat jakości rządów, które po raz trzeci przeprowadzili eksperci z niemieckiej Fundacji Bertelsmanna. W grupie 41 państw OECD i UE Polska spadła aż o 29 miejsc i zajmuje teraz 37. lokatę.

Kierownik projektu badawczego, Daniel Schraad-Tischler, powiedział w rozmowie z “Rz”, że główną przyczyną takich notowań naszego kraju jest “znaczące pogorszenie praworządności, w tym ograniczenie niezależności sądownictwa”.

W raporcie odnotowano też “niepokojące tendencje” m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Meksyku, Turcji, a także w USA. Stany Zjednoczone pod względem demokracji i jakości rządów spadły o dziewięć miejsc w dół.

“Zdaniem autorów raportu niepokojące jest, że pomimo spadającej jakości demokracji w krajach takich jak Polska, Węgry i Turcja zaufanie obywateli do rządu w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło” – czytamy w dzienniku.

Pod względem jakości rządów nasz kraj spadł o 20 miejsc i zajmuje teraz 34. lokatę.

DORZECZY

https://medianarodowe.com/minister-glinski-do-doroty-gawryluk-pani-sobie-wyobraza-sytuacje-zeby-np-w-niemczech-wlascicielem-90-gazet-niemieckich-lokalnych-byl-jakis-polski-biznesmen/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY