Gdynia trafi na listę UNESCO?

Dodano   0  
  Loading

/ fot. wikipedia

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdyni, poseł PiS Marcin Horała zapowiedział, że podejmie kroki, aby wpisać miasto na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdynia jako całe miasto, związane nierozerwalnie ze stuleciem polskiej niepodległości, symbol dziedzictwa kulturowego niepodległej Polski, na tej liście UNESCO powinno się znaleźć. W Śródmieściu znajdują się budynki w stylu przedwojennego modernizmu. Jeżeli będę prezydentem miasta, to w pierwszym miesiącu urzędowania wystąpię z takim wnioskiem, ale też jestem już po rozmowach z rządem – Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz MSZ – i to wsparcie ze strony rządu będzie. Tylko ze strony samorządu, nie było takiego wniosku- tłumaczy Horała.

Kandydat na prezydenta podkreśla, iż umieszczenie Gdyni na liście UNESCO stanowiłoby bezpłatną promocję miasta.

To jest przykład, jak można promować miasto, w sposób bezkosztowy, nie tak jak np. pokazy samolotów kosztujące grube miliony złotych, które można by wydać na potrzeby gdynian. Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to jest marka znana w całym świecie- komentuje.

Wiceszef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził satysfakcję z wizyty w Gdyni. Dodał, iż miasto jest perłą architektoniczno-urbanistyczną naszego dziedzictwa narodowego.

Kiedy dowiedziałem się, że jest taka możliwość i dobra wola ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby poczynić ten krok i Gdynia mogła być wpisana jako zespół architektoniczno-urbanistyczny, jako całe miasto, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oczywiście od razu byłem entuzjastą tego przedsięwzięcia- dodał.

W Polsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie 14 obiektów kulturowych oraz jeden przyrodniczy. W północnej części kraju jako jedyny na tej liście jest zamek krzyżacki w Malbork.

niezalezna.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY