Ostateczne głosowanie w sprawie nominacji Kavanaugh do Sądu Najwyższego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ YOUTUBE

Brett Kavanaugh, wybitny kandydat na urząd Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, przedstawiony przez prezydenta Donalda Trumpa, prawdopodobnie uzyskał w sobotę ostatnie potwierdzenie Senatu, które znosi oskarżenia o niewłaściwe zachowanie seksualne.

Po tygodniach intensywnej debaty, która ogarnęła naród, apel konserwatywnego sędziego zdobył głosy dwóch centrowych senatorów, nie dając tym samym przeciwnikom Kavanaugh łatwej drogi do zablokowania go.

Wybranie Kavanaugha dałoby Trumpowi wyraźną wygraną w dążeniu do utrwalenia konserwatywnej dominacji wysokiego sądu. Sędzia Anthony Kennedy, który zostanie zastąpiony przez Kavanaugha, przeszedł na emeryturę w tym roku po dziesięcioleciach głosowania w sali sądowej.

Zajmując się sprawami dotyczącymi prawa do aborcji, imigracją, prawami osób transpłciowych i regulacjami biznesowymi skierowanymi do sądu, Kavanaugh zapewniłby konserwatystom przewagę.

Kavanaugh i zarzuty o molestowanie

Profesor psychologii Christine Blasey Ford zarzuciła mu napaść na tle seksualnym. Dwie inne kobiety również oskarżały Kavanaugha o seksualne niewłaściwe zachowanie dziesiątki lat temu. Kavanaugh zaprzeczył wszystkim zarzutom. 

Jednak nawet zanim pojawiły się straszliwe zarzuty o napaść seksualną, Demokraci w kontrolowanym przez republikanów senacie starali się powstrzymać Kavanaugha, twierdząc, że jego konserwatywna filozofia sądownictwa może doprowadzić do cofnięcia prawa do aborcji, praw gejów i ochrony imigrantów. Zakwestionowali także prawdziwość zeznań niektórych członków komisji sądowej.

Kavanaugh reprezentuje twardą prawicę, konserwatywne orzecznictwo, dalekie od tego, w co wierzą przeciętni Amerykanie – powiedział Senatorski przywódca demokratyczny Chuck Schumer.

Kobiety w obronie Kavanaugha

W Stanach zjednoczonych pojawił się ruch #MomsForKavanaugh, gdzie matki stają w obronie senatora. Pod tym hasztagiem można znaleźć następujący filmik:

REUTERS

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY