Młodzi Szkoci do ojców Synodu: Desperacko chcemy dzielić się wspaniałym darem wiary z niekatolikami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W dniu wczorajszym rozpoczął się tak zwany Synod młodych. Treść przygotowanych uprzednio dokumentów budziła liczne kontrowersje, głównie ze względu na pominięcie wymagających aspektów nauczania Kościoła. Nie spodobało się to również młodym Szkotom, którzy postanowili napisać list do biskupa- delegata.

List podpisany został przez 107 katolików w wieku od 18 do 35 lat, skierowano go do do arcybiskupa Leona Cushleya ze St. Andrews i Edynburga.

Desperacko chcemy dzielić się tym wspaniałym darem [wiary] z tak wieloma upadłymi oraz niekatolikami pośród naszych rodzin, przyjaciół i kolegów, którzy nie odrzucili katolicyzmu, ale źle go zrozumieli- czytamy w liście.

Autorzy przestrzegają przed pomijaniem “trudnych aspektów nauczania Kościoła” po to by zbliżyć się do młodych. Podkreślają, iż podejście to jest całkowicie sprzeczne z ich doświadczeniem.

Atrakcyjność katolicyzmu polega na domaganiu się przez Kościół prawdy, na liturgii i sakramentach, na zrozumieniu osoby ludzkiej oraz nauczaniu moralnym, które, choć bardzo trudne, to jednak oferuje jedyną drogę do prawdziwej radości oraz rozkwitu człowieka- czytamy.

Czytaj także: Arcybiskup Filadelfii krytycznie o “Synodzie młodych”: To nieadekwatne pojmowanie duchowej władzy Kościoła

Sygnatariusze podkreślają również wdzięczność wobec kapłanów, którzy zaszczepili w nich ortodoksyjną naukę katolicką. Księża ci przekazali nowemu pokoleniu prawdziwe miłosierdzie, ofiarowane przez Chrystusa i uzależnione od nawrócenia.

Wiara, która jedynie usprawiedliwia stare nawyki, nie jest czegokolwiek warta- piszą.

Musimy zadbać o to, aby nasze lokalne wspólnoty katolickie były przesiąknięte katolickim spojrzeniem i nie wstydziły się tego, że taki punkt widzenia bardzo różni się od panujących trendów kulturowych. Życie sakramentalne, oprócz samej tylko niedzielnej Mszy świętej, musi być w sposób oczywisty i widoczny fundamentem katolickiej egzystencji. Musimy czerpać z naszego bogatego dziedzictwa, aby liturgia była celebrowana w sposób pełen piękna i blasku, aby odsłonić głębokie tajemnice [ukryte w Najświętszej Ofierze] i pociągnąć nas ku nim- czytamy w liście.

Szkoci domagają się również od kapłanów, aby pełnili rolę ojców duchowych, nie administratorów czy “kumpli”. Apelują ponadto, aby Kościół zareagował na obecny w świecie kryzys rodziny i śmiało okazywał wzorzec małżeństwa.

Nie ma wątpliwości, że odkrywanie i przeżywanie własnego powołania jest bardzo trudne we współczesnym świecie, tak jak zresztą było w poprzednich wiekach. Wiemy jednak, że wystarczy nam Bożej łaski i mamy nadzieję oraz modlimy się, aby odnowiona wiara i zaufanie do niej napełniły Kościół oraz zainspirowały młodych ludzi do wiernego rozpoznawania, a także wypełniania swoich powołań. Powierzając synod wstawiennictwu świętego Jana, najmłodszego z Apostołów, zapewniamy o naszych modlitwach- piszą młodzi katolicy.

pch24.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY