REKLAMA

Rzecznik węgierskiego rządu: Merkel chce, by państwa członkowskie zrezygnowały z części swojej suwerenności

REKLAMA

– Większość państw członkowskich Unii Europejskiej odrzuciła na szczycie w Salzburgu najnowszą propozycję wzmocnienia roli unijnej agencji granicznej Frontex w kontrolowaniu granic zewnętrznych bloku – powiedział rzecznik rządu w czwartek.

Zoltán Kovács powiedział w publicznym kanale informacyjnym M1, że propozycja ta (którą, jak powiedział) faktycznie forsuje kanclerz Niemiec Angela Merkel, a nie Komisja Europejska – praktycznie oznacza, że ​​państwa członkowskie będą musiały zrezygnować z części swojej suwerenności.

Dlatego właśnie – jak powiedział Węgry przedstawiły swoją własną propozycję austriackiej prezydencji UE, a mianowicie, że Frontex powinien przejąć obowiązki związane z ochroną granicy w państwach członkowskich, tylko jeżeli dany kraj nie jest w stanie lub nie chce chronić swojej granicy Schengen.

– W takich przypadkach członkostwo w Schengen powinno zostać zawieszone – powiedział Kovács. – UE spróbuje przeforsować propozycję Merkel przed przyszłorocznymi europejskimi wyborami parlamentarnymi, starając się „usunąć” kwestię migracji z ostatniego etapu kampanii.

Kilka dni temu będący członkiem KE Dimitris Avramopoulos – grecki polityk i dyplomata, wielokrotny minister róznych krajowych resortów poinformował w czwartek, iż Komisja chce wzmocnienia Frontexu i zwiększenia funduszy oraz poszerzenia uprawnień do ochrony granic zewnętrznych bloku. Avramopoulos powiedział, że plan ten będzie „jeszcze bardziej zmieni sposób, w jaki nasze wspólne granice zewnętrzne będą zarządzane i chronione”.

Plan zwiększy budżet agencji do niemal 11,3 miliarda euro w latach 2021-2027, podczas gdy liczba pracowników operacyjnych wzrośnie z 1300 do 10 tys. do 2020 r. Oprócz patrolowania granic i autoryzowania lub odmowy wjazdu na granicach zewnętrznych urzędnicy Frontexu będą mieli również prawo do przechwytywania osób, które przekroczyły granicę nielegalnie.

Frontex (od fr. Frontières extérieures, czyli „granice zewnętrzne”) czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (European Border and Coast Guard Agency) to niezależna agencja Unii Europejskiej utworzona na podstawie rozporządzenia Rady UE z 26 października 2004 r.

hungarytoday.hu

REKLAMA

Komentarze