Franciszek na Litwie: “Minione pokolenia były naznaczone czasem okupacji, udręką tych, którzy zostali deportowani, niepewnością dla tych, którzy nie powrócili, wstydem donosicielstwa, zdrady”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu. Podczas mszy w Kownie powiedział: “O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, ‘wstydem donosicielstwa, zdrady’, grozą gett i Syberii”.Na mszy w parku Santakos zgromadziło się ponad 100 tysięcy osób. Najliczniejszą grupa wiernych byli Polacy z Polski i z Wileńszczyzny, następnie pielgrzymi z Białorusi, Rosji i innych krajów. Obecna była prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Franciszek mówił w homilii:

“Minione pokolenia były naznaczone czasem okupacji, udręką tych, którzy zostali deportowani, niepewnością dla tych, którzy nie powrócili, wstydem donosicielstwa, zdrady”

Następnie papież dodał:

“Iluż z was doświadczyło zachwiania się wiary, ponieważ nie pojawił się Bóg, aby was bronić; ponieważ fakt, że wytrwaliście w wierze, nie wystarczył, aby zadziałał On w waszej historii (…)Kowno zna tę rzeczywistość; cała Litwa może zaświadczyć o tym z dreszczem zgrozy, na wspomnienie choćby tylko Syberii lub gett w Wilnie i Kownie cy innych (…) pożądają, zabijają, zazdroszczą, walczą i prowadzą wojny” 

Papież przestrzegł, że:

“Pragnienie władzy i sławy jest najczęstszym sposobem zachowania tych, którzy nie potrafią uleczyć pamięci swej historii”; a być może właśnie dlatego nie godzą się także na zaangażowanie w pracę dnia dzisiejszego. Wówczas dyskutujemy, kto jest najbardziej błyskotliwy, kto był czystszy w przeszłości, kto ma większe prawo do posiadania przywilejów niż inni” – oświadczył Franciszek.

Franciszek zachęcił do refleksji w związku z obchodzonym na Litwie 100-leciem odzyskania niepodległości:

“Kim będą najmniejsi, najbiedniejsi spośród nas, których winniśmy przyjąć w tę setną rocznicę? (…) Może są to mniejszości etniczne naszego miasta lub bezrobotni, którzy są zmuszeni do emigracji. Może są to samotne osoby starsze lub ludzie młodzi, którzy nie znajdują sensu życia, ponieważ zatracili korzenie. (…) W Wilnie, rzece Wilejce przypadł los, by łączyć się i oddawać swoje wody oraz stracić swoją nazwę na rzecz Wilii. Tutaj z kolei ta sama Wilia traci swą nazwę, wlewając swe wody do Niemna. O to właśnie chodzi, aby być Kościołem wychodzącym, nie bać się wyjścia i poświęcenia”

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański, papież mówił o przypadającej w niedzielę 75. rocznicy likwidacji getta w Wilnie. Przywołując Księgę Mądrości podkreślił:

“Bezbożnik uzurpuje sobie, że jego siła jest normą sprawiedliwości (…) Chce sobie podporządkować najsłabszych, wykorzystywać siłę w jakiejkolwiek formie, narzucać sposób myślenia, ideologię, dominujący kierunek debaty, stosować przemoc i represje, aby złamać tych, którzy zwyczajnie swoim codziennym uczciwym działaniem, prostym, pracowitym i solidarnym, ukazują, że inny świat, inne społeczeństwo jest możliwe”

Franciszek przestrzegał przed pokusą:

“Bycia pierwszymi, górowania nad innymi, które może zagnieździć się w sercu każdego człowieka. Ileż razy zdarzyło się, że jakiś naród uważał się za lepszy, posiadający większe prawa, większe przywileje, które należy zachować lub zdobyć (…) stawiać krzyż naszej służby, naszego poświęcenia tam, gdzie nas potrzebują, na wzgórzu zamieszkanym przez ostatnich, gdzie wymagana jest delikatna wrażliwość na wykluczonych, na mniejszości, aby oddalić od naszych środowisk i naszych kultur możliwość (…) tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają nasze wygody”.

źródło: pap.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY