Węgierski lewicowy dziennik: “Warszawa ubiegła Budapeszt”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Echa po spotkaniu Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa nie milkną. Lewicowy, węgierski dziennik odniósł się do wizyty prezydenta Polski w USA.

Warszawa ubiegła Budapeszt. Czemu zawdzięcza Duda to zaproszenie, o które tak zabiegał bez skutku Viktor Orban? – zwraca uwagę “Nepszava”. Gazeta zwróciła jednak uwagę na to, że wtorek miał wymiary symboliczny – dwóch przywódców, którzy rządzą najsilniejszymi państwami świata spotkało się w dwoma “opornymi” przywódcami państw Unii Europejskiej.

Według dziennika Polska jest wyjątkowo ważna dla USA – głównie z powodu położenia. Gazeta zwróciła uwagę, że to w Polsce powstaje nowa amyrekańska tarcza antyrakietowa, a MSZ kupuje od Amerykanów sprzęt wojskowy i jako pierwsze państwo w UE podpisaliśmy zgodę na dostawę gazu skroplonego.

Nepszava przypomniała także o sporze nt. ustawy o IPN – w ostatnim czasie między Waszyngtonem i Warszawą kilkakrotnie dochodziło do otwartej wymiany zdań w kwestiach polityki pamięci, a ostatnio ustawy o Holokauście. Dodała także, że zaproszenie w takiej sytuacji nie było czymś standardowym.

Po takim sporze za wcześniejszych prezydentów amerykańskich raczej nie mogłoby dojść do wczorajszej wizyty, ale wygląda na to, że za prezydentury Trumpa to się zmienia. Trump za najważniejszą uważa współpracę wojskową i handlową, prawa człowieka i kwestie praworządności wyraźnie go nie interesują – dodaje dziennik.

forsal

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY