Rekordowe podwyżki dla polskich żołnierzy. Kwotę potwierdziło BBN

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polskich żołnierzy czekają od stycznia rekordowe podwyżki. Zawodowy żołnierz będzie zarabiał 5530 zł – kwota ta została potwierdzona przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

O podwyżce zadecydowali Mariusz Błaszczak oraz Andrzej Duda, prezydent RP. Ustalili oni, że uposażenie żołnierza zawodowego zwiększy się od przyszłego roku z 3,20- do 3,63-krotności kwoty bazowej.

Jeszcze w połowie sierpnia prezydent zapowiadał podnoszenie wydatków na wojsko. Gdyby sytuacja gospodarcza na to pozwoliła, powinniśmy wytężyć siły i podnosić wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2024 r., szybciej niż pierwotnie zaplanowaliśmy – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby plany modernizacyjne zostały zrealizowane, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane. Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy – podkreślał prezydent.

Stopniowy wzrost poziomu wydatków obronnych do 2,5 proc. produktu krajowego brutto w roku 2030 i latach następnych został zapisany w nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, która została przyjęta w 2017 r.

Czytaj więcej: Poseł Kukiz’15 chce obcych wojsk na terenie Polski: Liczymy na bazy wojskowe USA

Tymczasem poseł Kukiz’15, były konsul RP w Stanach Zjednoczonych dla portalu DoRzeczy.pl mówi o wizycie Dudy w USA. Zaznaczył, że chciałby, aby w Polsce były rozmieszczone wojsko USA.

Najważniejszym elementem spotkania Trump – Duda będą tematy wojskowe. Idealnie dla naszego bezpieczeństwa, by powstały tu bazy wojskowe. Sprawa NordStream2 jest istotna, ale pod warunkiem, że uważamy za zasadne wspieranie Ukrainy, bo rosyjsko-niemiecki projekt jest zagrożeniem dla naszego sąsiad – powiedział Grzegorz Długi.

Na pewno najważniejsze dla nas są kwestie bezpieczeństwa strategicznego Polski. Mam nadzieję, że amerykańskie bazy na terenie Polski powstaną – podkreślał w rozmowie z portalem polityk Kukiz’15.

 

forsal/medianarodowe
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY