Putin proponuje Japonii zawarcie traktatu pokojowego – chce go podpisać jak najszybciej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Władimir Putin zaproponował Japonii, aby podpisać traktat pokojowy do końca tego roku. Miałby on zostać zawarty bez warunków wstępnych.

Prezydent Rosji powiedział m.in. Zawrzyjmy traktat pokojowy – nie teraz, ale do końca roku. Bez żadnych warunków wstępnych. A potem, na podstawie traktatu pokojowego, jak przyjaciele, będziemy nadal rozwiązywać wszystkie sporne kwestie.

O podpisaniu dokumentu oświadczył podczas sesji plenarnej forum gospodarczego we Władywostoku. Samo zaproponowanie traktatu to odpowiedź Putina na słowa premiera Japonii. Wcześniej bowiem wezwał on do podjęcia szybkich decyzji ws. podpisania przez Moskwę i Tokio stosownego dokumentu.

Czytaj więcej: Rosja rozpoczyna ćwiczenia wojskowe – największe od czasów sowieckich

Shinzo ma rację; i on i ja chcemy osiągnąć zawarcie traktatu pokojowego. Powinniśmy stworzyć sprzyjające warunki w regionie – odpowiadał Putin na słowa japońskiego polityka. Rosjanin nazwał również Japonię naturalnym sojusznikiem.

Przypominamy, że w Rosji rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Wostok-2018. Ostatnio organizowano tak duże manewry w 1981 roku. MON Rosji twierdzi, że Moskwa wyprowadziła na poligony podobną liczbę żołnierzy i sprzętu w 1981 roku, kiedy to zorganizowano sowieckie manewry Zapad-81. W jednym z etapów ćwiczeń będą uczestniczyć armie Chin i Mongolii.

MON podaje, że w manewrach bierze udział 300 tysięcy żołnierzy. Dodatkowo zaangażowano olbrzymie sily militarne – w ćwiczeniach pojawi się 36 tys. czołgów, 1000 samolotów, śmigłowców, aparatów bezzałogowych oraz około 80 okrętów.

ogsc.pl/MN
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY