Nowy samolot polskiej konstrukcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

źródło: agencja-informacyjna.com

Mimo, iż Polski Linie Lotnicze LOT kupują samoloty produkowane za granicą, to w Polsce rozpoczęła się produkcja samolotu. Nowy model nie jest przeznaczony do lotów pasażerskich, to odrzutowiec.

Samolot polskiej produkcji to odrzutowiec FLARIS LAR 1, który został niedawno przetransportowany do Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. Na tym lotnisku odbędzie się pierwszy oficjalny start nowego polskiego samolotu.

Inżynierowie producenta samolotu przeprowadzili już jego ważenie, niwelację oraz kontrolę układu sterowania. Odbyły się również próby naziemne silnika FJ33-5A firmy Williams International, wyposażonego w nowej generacji  sterownik silnika ECU. ECU to cyfrowy, elektroniczny system sterowania silnika, który optymalizuje zużycie paliwa oraz precyzyjnie nadzoruje ciąg silnika, oraz współpracuje z autorskim komputerem pokładowym samolotu  FLARIS FFAS opracowanym przez Metal-Master, producenta samolotu.

Według przedstawicieli producenta oblot Flarisa ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

– Serdecznie dziękujemy dyrekcji Portu Lotniczego w Zielonej Górze za udostępnienie nam lotniska do przeprowadzenia prób w locie samolotu oraz za życzliwe przyjęcie i pomoc – mówi Rafał Ładziński, współzałożyciel Metal-Master.

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost został wybrany na oficjalny pierwszy lot nie przez przypadek. Zielonogórski port nie ma ograniczeń środowiskowych i hałasowych. Może operować zarówno w dzień, jak i w nocy. Port zarządzany jest przez Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze, które zarządza także lotniskiem Chopina w Warszawie.

źródło: agencja-informacyjna.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY