Premier chce wspólnego Marszu Niepodległości. Organizatorzy odpowiadają

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich środowisk politycznych, aby w setną rocznicę odzyskania niepodległości, ulicami Warszawy przeszedł jeden, wspólny Marsz Niepodległości. Na jego czele mieliby się znaleźć kombatanci II wojny światowej. Dotychczasowi organizatorzy manifestacji przypomnieli jednak, że nie trzeba nic tworzyć, bo Marsz Niepodległości już jest.

Organizatorem Marszów Niepodległości, które odbywały się 11 listopada, są środowiska narodowe, w tym m.in. Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy oraz ONR. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby tegoroczny Marsz był wspólną inicjatywą wszystkich środowisk politycznych. Szef rządu podkreślił, że w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, manifestacja powinna być „marszem wszystkich Polaków”.

– Przeprowadzenie takiego wspólnego Marszu Niepodległości bardzo leży mi na sercu. Apeluję raz jeszcze do wszystkich, zarówno do naszej opozycji, naszych drogich konkurentów politycznych, jak również do organizatorów tych Marszu Niepodległości z minionych lat, żebyśmy poszli razem, żeby nikt nie zbijał na nim kapitału politycznego – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że tegoroczny Marsz Niepodległości powinien być „wielkim marszem jedności naszego państwa, naszego narodu”.

Szef rządu podkreślił, że aby uniknąć jakichkolwiek kontrowersji, uczestnicy Marszu powinni nieść ze sobą jedynie biało-czerwone flagi, bez emblematów partyjnych czy innych transparentów. Jego zdaniem, na czele manifestacji powinni maszerować kombatanci II wojny światowej.

Do propozycji premiera Morawieckiego odniósł się na Twitterze Michał Jelonek, rzecznik ONR. „Panie Premierze, środowiska narodowe nie muszą pomagać Panu w organizacji Marszu Niepodległości. Ten Marsz jest już zorganizowany. Zapraszamy na niego wszystkich Polaków, którzy ideę niepodległości mają wyrytą w sercu” – napisał. Do propozycji szefa rządu odniósł się również Witold Tumanowicz z Ruchu Narodowego. Podkreślił, że Marsz Niepodległości jest inicjatywą społeczną i „nigdy nie będzie marszem rządowym”.

Warto podkreślić, że ruszyły już pierwsze przygotowania do przejścia Marszu Niepodległości organizowanego przez Młodzież Wszechpolską oraz ONR. Inicjatorzy manifestacji zaprezentowali plan prac związany z tegorocznym Marszem. Manifestacja ruszy z Ronda Romana Dmowskiego o godz. 14 i przejdzie Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego. Zakończenie Marszu zaplanowano na błoniach Stadionu Narodowego.

PCH24.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY