Bluźniercza ,,Klątwa” zostanie wystawiona w Słupsku – sąd oddalił wnioski o wycofanie spektaklu.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. twitter

Bluźnierczy spektakl ,,Klątwa” ma zostać wystawiony w Słupsku 23 września podczas festiwalu ,,Scena Wolności”. W ostatnim miesiącu Słupszczanie domagali się od teatru zaprzestania promowania i rozpowszechniania materiałów informacyjnych na temat spektaklu “Klątwa”.

Społeczny Komitet “Nie pozwolimy pluć nam w twarz” skierował pismo do prezydenta Słupska Roberta Biedronia domagając się nie tylko odwołania spektaklu, ale także zwolnienia miejscowego dyrektora teatru. Do Sądu Okręgowego w Słupsku wpłynęły wnioski od dwóch osób, które domagają się zabezpieczenia przyszłych roszczeń (w sprawie o naruszenie dóbr osobistych) poprzez wstrzymanie spektaklu oraz wycofanie wszystkich materiałów informacyjnych na jego temat. Jednak sąd na posiedzeniu niejawnym oddalił oba wnioski, co oznacza, że ,,Klątwa” może zostać wystawiona.

Sprawa trafiła następnie do prokuratury Rejonowej w Słupsku, która otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej. Prokuratura na podjęcie decyzji ma czas do 17 września.

O bluźnierczym spektaklu było głośno w ubiegłym roku. Oto niektóre ze scen ,,Klątwy”: podcieranie się flagą Watykanu, seks oralny z figurą Jana Pawła II przy akompaniamencie nagrania papieskiego kazania, na którego następnie nałożona zostaje szubienica oraz scenę wycia aktorów powtarzających słowo „Polska”, przy jednoczesnym wykonywaniu ruchów imitujących kopulację. Aktorka pokazując zdjęcie USG nienarodzonego dziecka, mówi: „to prawdopodobnie dziewczynka”, którą, jak deklaruje, „abortuje”, dodając: ,,Będę zachodziła w ciążę co 3 miesiące, jak będę chciała, i co 3 miesiące będę ją usuwać”. Pod koniec przedstawienia jedna z aktorek opowiada o zbiórce pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego, na którą chce namówić publiczność, a stojący na scenie krzyż zostaje ścięty piłą mechaniczną.

W ubiegłym roku środowiska narodowe wystąpiły stanowczo przeciwko ,,sztuce”, która w tak wulgarny sposób obraża uczucia religijne i patriotyczne.Jedna z największych demonstracji zorganizowana przez Obóz Narodowo Radykalny i przedstawicieli Krucjaty Różańcowej odbyła się 27 maja 2017 w pod Teatrem Powszechnym w Warszawie. Zdawało się, że dzięki licznym protestom, ,,Klątwa” na stałe zniknęła z desek polskich teatrów. Okazuje się, że to jednak nie koniec walki. Czy 23 września będziemy musieli spotkać się w Słupsku?

MEDIANARODOWE

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY