ONR chce zerwania stosunków z Nowogrodem Wołyńskim!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
zerwanie stosunków

Działacze Obozu Narodowo-Radykalnego oddziału Łomża domagają się od Prezydenta swojego miasta – Mariusza Chrzanowskiego, zerwania stosunków z Nowogrodem Wołyńskim. 

Powodem tej sytuacji jest gloryfikowanie działalności Ukraińskiej Armii Powstańczej oraz osoby Romana Szuchewycza przez władze Nowogrodu Wołyńskiego.

ONR-owcy wysłali oficjalny list, w którym tłumaczą swoją postawę. Jego treść publikujemy poniżej:

 

Szanowny Panie Prezydencie,

pragniemy poinformować, że w Nowogrodzie Wołyńskim w marcu 2018 roku odbył się turniej bokserski dedykowany jednemu z przywódców Ukraińskiej Powstańczej Armii — Romanowi Szuchewyczowi, któremu patronowały władze miasta. Na uroczystości nie zabrakło symboliki nawiązującej również do Stepana Bandery oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Obszerną relację z zawodów sportowych można znaleźć na stronie internetowej miasta, w której otwarcie tytułuje się mianem ,,bohatera Ukrainy” Romana Szuchewycza.

W sierpniu 2017 roku z władzami miasta, które czczą pamięć zbrodniczej ukraińskiej organizacji, podpisano umowę o kontynuacji współpracy zapoczątkowanej w latach 90. XX wieku między Łomżą a Nowogrodem Wołyńskim.

Obóz Narodowo-Radykalny od wielu lat dba o pamięć ofiar, które straciły życie na skutek zbrodniczej działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Nie zgadzamy się na interpretowanie faktów historycznych niezgodnie z dostępną wiedzą przez stronę ukraińską. Poprzez cykliczne wydarzenia staramy się przypominać władzom na szczeblu centralnym oraz lokalnym o konieczności budowy relacji polsko-ukraińskich w oparciu o rozliczenie z przeszłością historyczną. Z płynącym z obu stron szacunkiem i zrozumieniem.

Mamy nadzieję, że brak reakcji na przytoczone wydarzenia jest spowodowany niewiedzą przedstawicieli władz miasta Łomża o wartościach, którym hołdują włodarze Nowogrodu Wołyńskiego.

W związku z powyższym jako mieszkańcy Łomży oraz działacze Obozu Narodowo-Radyklanego apelujemy o zerwanie współpracy partnerskiej z Nowogrodem Wołyńskim. Nasza bezkompromisowa postawa podyktowana jest bezrefleksyjnym zachowaniem burmistrza Nowogrodu Wołyńskiego, pana Wołodymya Zagrywa, który w urzędowym piśmie skierowanym do władz Bełchatowa, związanym z tymi samymi wydarzeniami, nie poczuwa się do wyrażenia skruchy za gloryfikowanie osób i organizacji splamionych mordami na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej tereny dawnych rubieży II Rzeczpospolitej.

Tomasz Chojnicki

Koordynator Obozu Narodowo-Radykalnego Łomża

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY