Kontrowersyjne słowa abp. Rysia: Zagładę stworzyli ludzie, których wychowały Kościoły chrześcijańskie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia commons

W dniu wczorajszym, w 74. rocznicę likwidacji Litzmannstadt-Getto, na łódzkim cmentarzu żydowskim i na Stacji Radegast odbyły się uroczystości upamiętniające. Głos zabrał między innymi metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

-To jest rzecz niewyobrażalna, że z 230 tyś. Żydów, którzy żyli w Łodzi przed wojną, zostało kilkuset, a jeszcze trzeba dodać 20 tys. Żydów z Europy, przywiezionych do łódzkiego Getta, to mamy ćwierć miliona ludzi. To jest jedno wielkie miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi- komentował arcybiskup.

Czytaj także: Kontrowersyjne słowa abp Rysia o odrzuceniu uczczenia jubileuszu reformacji: “Stała się rzecz bolesna i niezrozumiała”

To się stało w środku Europy, w środku cywilizacji, którą dumnie nazywamy chrześcijańską, i to o czym trzeba pamiętać w tych dniach, to że to jest powtarzalne. Jeśli się już to wydarzyło, to może się wydarzyć powtórnie. Zagładę w dużej mierze stworzyli ludzie, trzeba to powiedzieć, niestety, z bólem serca, ludzie, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach- dodał.

Głos zabrał również Dawid Szychowski, rabin łódzkiej gminy żydowskiej- Dla nas, dla Łódzkiej Gminy Żydowskiej, te dzisiejsze obchody to przede wszystkim pamięć, która jest szalenie ważna. Poprzez pamięć uczymy się na przyszłość. Dzisiejsze obchody są okazją do spotkania, rozmowy, ale także do budowania wspólnych relacji i więzi- komentował.

Podczas uroczystości na Cmentarzu Żydowskim zostały odmówione żydowskie modlitwy za zmarłych, a także Psalm 130, przeczytany przez metropolitę łódzkiego w imieniu Kościoła katolickiego i “bratnich Kościołów chrześcijańskich”.

gosc.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY