Polska chce …. udziału Niemiec w Trójmorzu! Zaskakujące słowa Krzysztofa Szczerskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy

Niemcy / Fot. Pixabay

Wygląda na to, że Inicjatywa Trójmorza przedstawiana jako alternatywa dla energetycznego i politycznego sojuszu Berlina i Moskwy mocno traci na swym znaczeniu. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski powiedział, że Polska poparła udział przedstawiciela Berlina na wrześniowym szczycie.

Polska poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w roli państwa partnerskiego; jeśli zgodzą się także pozostałe kraje Inicjatywy, możliwy jest gościnny udział przedstawiciela Niemiec we wrześniowym szczycie Trójmorza– powiedział w rozmowie z PAP Szczerski.

Czytaj także: Niemcy panicznie boją się idei Trójmorza i poparcia dla niej Trumpa!

Trójmorze było przedstawiane jako platforma współpracy państw położonych nad Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Jego członkami są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. W zeszłym roku, w czasie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, właśnie lokator Białego Domu był honorowym gościem państw Europy Środkowej. Nikt nie ukrywał, że inicjatywa ma ograniczyć współpracę rosyjsko-niemiecką, szczególnie w kwestii polityki energetycznej. Tymczasem, Polska sama poparła udział Berlina w Trójmorzu:

Jeżeli na niemiecką prośbę pozytywnie odpowiedzą także pozostałe kraje członkowskie Inicjatywy, to jest możliwe, że przedstawiciel Niemiec weźmie udział jako gość w obradach najbliższego szczytu Trójmorza we wrześniu, razem z reprezentantami USA i przewodniczącym Komisji Europejskiej – mówi Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister broni udziału Berlina w tej inicjatywie i mówi o jej rosnącym znaczeniu w polityce europejskiej i euroatlantyckiej.

Prezydent Andrzej Duda od początku zawiązania Inicjatywy Trójmorza konsekwentnie głosił przekonanie, że powinna ona stać się ważnym mechanizmem współpracy państw na rzecz harmonijnego rozwoju i bezpieczeństwa całej Europy. Jeśli kolejny, ważny kraj, podpisuje się pod ta ideą to znaczy, że jest ona słuszna i ma szanse utrwalić swoją rolę w polityce międzynarodowej – podsumowuje.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY