Publiczne radio w Szwecji, Sveriges zapowiedziało, że z okazji wyborów samorządowych wyemituje nową serię debat dla obszaru Sztokholmu, nadawaną wyłącznie w języku arabskim.
W ramach nowego projektu radio będzie zapraszać arabskojęzycznych członków szwedzkich partii politycznych na debaty przedwyborcze.
Samar Hadrous, dyrektorka programowa radia Sveriges, tak skomentowała nową inicjatywę:
„Przede wszystkim mam nadzieję, że odbędzie się prawdziwa debata. Naprawdę chcę, aby po jej zakończeniu publiczność stała się nieco mądrzejsza w debacie politycznej i szwedzkiej polityce, żeby lepiej zrozumiała, jak działa szwedzka polityka. (…) W tym roku są rekordowe liczby osób, które mają prawo do głosowania w wyborach samorządowych i okręgowych, a w dużej części pochodzą z krajów arabskich. Jest ważne, żeby ci ludzie wiedzieli, jak przebiega debata i za co odpowiadają poszczególne jej strony”.
Ponadto w tygodniu przedwyborczym radio nada dodatkowe warsztaty i seminaria także w innych językach, w tym somalijskim, kurdyjskim i perskim, z dodatkową debatą po angielsku.
Język arabski staje się coraz powszechniejszy w Szwecji. Jest to związane z kryzysem imigracyjnym i zwiększeniem liczby Arabów w Szwecji. Aktualnie lekcje języka arabskiego dla dorosłych stają się bardziej popularne niż francuskiego lub angielskiego. Co ciekawe do tej pory drugim najpopularniejszym językiem w Szwecji był angielski.
Coraz większa liczba osób posługujących się językiem arabskim, a także somalijskim i językami afrykańskich pleniom, skutkuje również obciążeniem telefonicznych linii alarmowych. Dyspozytornie sygnalizują, ponieważ nie mogą nadążyć za wzrostem liczby połączeń od rozmówców arabskich i somalijskich.
W związku z niewystarczającą liczbą tłumaczy, szwedzki szpital uniwersytecki Karolinska zdecydował się na produkcje filmów informacyjnych. Owe filmy są w języku arabskim i somalijskim, ponieważ w Szwecji nastąpił wzrost liczby urodzeń wśród kobiet nie mówiących po szwedzku.
źródło: euroislam.pl