Dziś Obywatele RP zablokowali wejście do budynku Krajowej Rady Sądownictwa i zablokowali jej prace na ponad 3 godziny.
Dziś zespoły Rady miały wysłuchać czterech kandydatów do Izby Cywilnej i dwóch do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Rozpoczęcie wysłuchań przez zespoły zostało jednak uniemożliwione, ponieważ Obywatele RP blokowali wejście do sali, w której miały odbyć się rozmowy z kandydatami.
Demonstranci trzymają transparent z hasłem “Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”.
Dzisiejsze obrady KRS miały rozpocząć się o godz. 10. Zgodnie z planem posiedzenia Rada ma wyłonić w poniedziałek kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Do obsadzenia w tej izbie jest siedem wakatów sędziowskich.
Budynek, w którym odbywają się posiedzenia KRS, jest własnością SGGW:
– Przewodniczący KRS wystąpił do rektora uczelni, na której terenie się znajdujemy, z wnioskiem, aby wystąpił do służb porządkowych o doprowadzenie sytuacji do stanu normalności. KRS jest organem konstytucyjnym i w dniu dzisiejszym uniemożliwiono jej normalne funkcjonowanie – powiedział dziennikarzom sędzia Maciej Mitera.
W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN – do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie.
W ubiegły czwartek Rada rozpatrywała kandydatury na 16 wakatów w Izbie Dyscyplinarnej SN. KRS podjęła uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie do tej izby 12 sędziów. Cztery miejsca pozostały nieobsadzone, ponieważ żaden z kandydatów, którzy przeszli do następnej rundy, nie uzyskał wymaganej większości głosów.
Tuż po ogłoszeniu rekrutacji do SN było 200 kandydatur na 44 stanowiska sędziowskie w SN opiniowały cztery zespoły KRS.
Rada ma zająć się obsadą 20 wakatów sędziowskich w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jutro.
źródło: wiadomosci.onet.pl