Kolejne sankcje dla Rosji – to kara za atak na Siergieja Skripala

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

USA nałożyła na Rosję sankcje za atak na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Media informują, że to dopiero pierwsza transza sankcji.

Kolejna transza wejdzie w życie jeśli Rosja nie zapewni, że już nie użyje broni chemicznej i zgodzi się na inspekcję ONZ. Putin ma na to trzy miesiące. Według politologów Trump “z dużym prawdopodobieństwem” wprowadzi kolejną transzę sankcji. Mają się one odbić przede wszystkim na zmniejszeniu eksportu i importu.

Jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie do drugiej transzy sankcji, dlatego że Rosja prawdopodobnie nie będzie optowała za rozwiązaniem dyplomatycznym. Rosja utrzymuje, że absolutnie nie miała nic wspólnego z atakiem na Siergieja Skripala, w związku z czym nie będzie chciała tutaj stracić twarzy – ocenia politolog Michał Kuzia.

I jeśli chodzi o działania Stanów Zjednoczonych i o interesy rosyjskie w Stanach, jak i relacje dyplomatyczne – to te sankcje wejdą w życie. Nadal nie wiadomo, jak one się odbiją na relacjach krajów UE z Rosją, natomiast w przypadku USA myślę, że możemy założyć, że sankcje zadziałają – dodaje dr Kuzia.

Sprawę komentuje prezydent Rosji, Władimir Putin – Jesteśmy gotowi na współpracę. Powiedzieliśmy to od razu. Jesteśmy gotowi wziąć udział w niezbędnych dochodzeniach, lecz w tym celu konieczne jest zainteresowanie z drugiej strony, a na razie tego nie widać.

Putin odrzuca możliwość, że to Rosja podjęła próbę otrucia Skripala – Po pierwsze, gdyby to był trujący środek bojowy, to ludzie zginęliby na miejscu. Jest to oczywisty fakt i trzeba to zrozumieć. A po drugie, Rosja nie ma takich środków. Zniszczyliśmy całą naszą broń chemiczną pod kontrolą międzynarodowych kontrolerów – powiedział Władimir Putin.

Skripal i jego córka 4 marca stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu. Policja twierdzi, że zapaść była następstwem próby zamordowania obojga przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego.

MediaNarodowe/RadioMaryja
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY