Premier Włoch o polityce migracyjnej UE: “To porażka Europy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Giuseppe Conte odpowiedział na brak reakcji ze strony UE na apel o przyjęcie imigrantów ze statku stojącego u wybrzeży Sycylii.

Według niego cała sytuacja nie jest porażką Włoch, ale porażką Europy. Conte ostrzegł także, że w tej sytuacji nie poprą budżetu UE. W tych warunkach Włochy uważają za niemożliwe poparcie prognozowanego budżetu , który generuje politykę tak niespójną z planem socjalnym – wyjaśnił szef rządu.

Przypominamy, że od kilku dni kryzys wokół statku włoskiej Straży Przybrzeżnej Diciotti z około 140 migrantami, uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Włoski rząd nie zgodził się na to, by zeszli oni na ląd i apelował o gest solidarności ze strony państw UE, a także do Unii, by wystąpiła z inicjatywą na rzecz rozwiązania tej sytuacji.

Polityk swoją decyzję nt. budżetu UE uzależnił od rozwiązania kwestii imigranckich. Nie możemy zadowolić się wspólnym rynkiem, łączeniem państw z powodu czystych interesów ekonomicznych. My mamy bardziej wzniosłą koncepcję Europy. Jesteśmy krajem założycielskim i również z tego powodu odczuwamy większą odpowiedzialność – napisał Conte.

Czytaj więcej: Włochy: Za słowa “Idźcie stąd” można dostać karę. “To obelga o charakterze rasistowskim”

To już kolejny statek, który nie jest wpuszczany do portu. Szef włoskiego MSW Matteo Salvini podkreślił, że statki tych pseudoorganizacji pozarządowych nie przybiją już więcej do włoskich brzegów. Jego zdaniem kierują się oni swoimi interesami. Gdyby byli tacy dobrzy, wobec obecności libijskich łodzi patrolowych w pobliżu nie interweniowaliby – oświadczył Salvini, a załogę nazwał „pseudowolontariuszami”.

forsal/MN

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY