4 Polki odznaczone medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ krakow.pl

4 Polki zostały uhonorowane medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Wśród odznaczonych są Janina Garbień i jej matka Kazimiera Jasik (przyznany pośmiertnie), siostry Maria Miłaszewicz i Helena Krawczyk-Demczuk.

Dlatego staramy się wtedy organizować te uroczystości jak najszybciej. Niezwykłe jest to, że Sprawiedliwi są z reguły bardzo skromni i opisują swoje czyny jako coś normalnego. A to nie jest coś normalnego, to było bohaterstwo. Bo to wyjątkowe ratować kogoś z narażeniem życia swojego i bliskich i robienie tego czasami dla kogoś kogo nawet wcześniej nie znali – powiedziała Anna Azari.

Czytaj więcej: Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków – apel polskich Sprawiedliwych

Niedawno informowaliśmy o liście odnoszącym się do stosunków polsko-żydowskich. Autorzy apelu zaznaczyli również, że Polacy, którzy pomagali Niemcom w Holokauście ,,postępowali we własnym imieniu, nie w imieniu polskiego państwa.” – Jednak to w ramach zbrodniczej polityki Adolfa Hitlera i na rozkaz władz niemieckich powstawały obozy koncentracyjne i obozy zagłady na terenach polskich i III Rzeszy: w Auschwitz-Birkenau, Sobiborze, Bełżcu, Treblince, Mauthausen-Gusen, Gross-Rosen, Ravensbruck… To Niemcy zniszczyli wiosną 1943 roku warszawskie getto, a rok później całą Warszawę – stolicę Polski, mordując w tym mieście ok. 180 tys. Polaków. – dodają.

List podpisało 50 ostatnich żyjących polskich sprawiedliwych w tym kierownictwo Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Trafił on już do rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Ma być przekazany także marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu oraz szefowi rządu Izraela i przewodniczącemu tamtejszemu parlamentu.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY