W Polsce powstanie pierwsza “Galeria Ukraińska”. Projekt realizuje Centrum Wielokulturowe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
stolica wieżowce

/ fot. Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

W Warszawie ma powstać pierwsza plenerowa galeria tworzona przez Ukraińców. Murale mają dotyczyć historii relacji polsko-ukraińskich.

Galeria Ukraińska ma powstać przy warszawskim Dworcu Gdańskim. Murale już są malowane na filarach wiaduktu przy przy ul. Zygmunta Słomińskiego. Ich twórcami są artyści zaproszeni z Ukrainy, ale w tworzeniu murali wezmą też udział ludzie sztuki z Polski. Otwarcie plenerowej galerii planowane jest 23 sierpnia o godzinie 18.

Z informacji zamieszczonej przez portal Naszemiasto.pl wynika, że tematem malowideł będzie historia relacji polsko-ukraińskich oraz dzisiejsze stosunki między dwoma narodami. Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Wsparły go jednak także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i ambasada tego państwa w Warszawie.

Według relacji, celem stworzenia Galerii Ukraińskiej w Warszawie jest przedstawienie podobieństw kultur i tradycji Polskic i Ukrainy. Będą wypełnione motywami tradycyjnej kultury ludowej obu narodów. Wśród malowanych postaci mają się pojawić ludzie filmu tacy jak Andrzej Seweryn i Kazimierz Kutz. Szablony, które zostaną wykorzystane do tworzenia malowideł były wcześniej robione przez grupę kobiet z Polski i Ukrainy.

KRESY.PL / MEDIANARODOWE.COM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY