OBWE: udnotowano strzały w odległości 100 metrów od miejsca pobytu obserwatorów SMM blisko Doniecka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Obserwatorzy Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE w czwartek w pobliżu miejscowości Holmivskyi (49km od Doniecka) usłyszeli eksplozje i strzały z broni ręcznej w odległości 100-500m od miejsca ich pobytu. 

Vod Donbass prowadził patrol i jednocześnie naprawiał linię energetyczną, kiedy wraz z trzema innymi obserwatorami usłyszeli dwie nieokreślone eksplozje w odległości około 500 metrów od siebie. Po wybuchach nastąpiło około dziesięciu strzałów z broni strzeleckiej w odległości 100-150 metrów od nich. Dwa z nich przeleciały nad głowami trzech członków patrolu, którzy znajdowali się poza pojazdami. Obserwatorzy SMM natychmiast opuścili teren  i wrócili bezpiecznie do swojej bazy w Horlivce.

Zdecydowanie potępiamy ataki na obserwatorów SMM. Ich bezpieczeństwo i swoboda poruszania się powinny być zapewnione przez Rosję i jej pełnomocników – napisała na TT rzeczniczka ukraińskiego resortu spraw zagranicznych. 

Opancerzone pojazdy bojowe i działa przeciwlotnicze

Oddział SMM zaobserwował opancerzone pojazdy bojowe i działa przeciwlotnicze w sferze bezpieczeństwa. Na obszarach kontrolowanych przez rząd, w dniu 15 sierpnia, wykryto transporter opancerzony w dzielnicy mieszkalnej Verkhnotoretske. Tego dnia wykryto jeszcze trzy takie pojazdy. Znaleziony został  również samobieżny system przeciwlotniczy w pobliżu Sopyne.

SMM nadal ułatwiają działanie Donieckiej Stacji Filtracyjnej, zwłaszcza poprzez monitorowanie kwestii przestrzegania zawieszenia broni.

W obwodzie donieckim SMM odnotowało więcej wybuchów (około 150) z poprzednim okresem sprawozdawczym. Wieczorem i w nocy z 15 na 16 sierpnia kamera SMM odnotowała 23 nieokreślone eksplozje, około 95 pocisków w locie, wybuch niesprecyzowanej broni.

OSCE.ORG/PAP.PL

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY