Resort rolnictwa: Straty spowodowane przez suszę wynoszą ponad 2 mld złotych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Resort rolnictwa poinformował, iż tegoroczna susza spowodowała szkody na miarę ponad 2 mld złotych. Klęską dotkniętych jest ok. 2,5 mln hektarów upraw i ponad 147 tys. gospodarstw rolnych.

Według danych resortu rolnictwa na 16 sierpnia, szacunkowa wartość strat wynosi 2 mld 15 mln zł. Nie są to jednak dane ostateczne, gdyż większość komisji ds. szacowania strat nie zakończyła pracy.

Poszkodowanych przez klęskę jest 147,1 tys. gospodarstw. Uszkodzenia upraw odnotowano na powierzchni 2 mln 582 tys. hektarów, w tym ponad 227 tys. hektarów upraw zostało zniszczonych w ponad 70 procentach. Najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w w województwach zachodniopomorskim i lubelskim.

Klęska najbardziej dała się we znaki w woj. wielkopolskim, gdzie susza wyrządziła szkody na powierzchni 625,6 tys. ha, w woj. warmińsko-mazurskim – 487,9 tys. ha oraz zachodniopomorskim – 423 tys. ha. Najmniej ucierpiało natomiast województwo pomorskie.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że resort czeka na protokoły z szacowania strat, by rozpocząć wypłacanie pomocy rolnikom. Dodał, że chciałby, aby taka pomoc mogła rozpocząć się z początkiem września. Będą mogły z niej skorzystać gospodarstwa, których straty przekraczają 30 proc. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 800 mln zł.

niezalezna.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY