Jest nowy Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych! Duda podjął decyzję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Generał broni Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, został przez prezydenta Andrzeja Dudę wskazany jako osoba przewidziana do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Wręczenie przez Prezydenta aktu wskazania odbędzie się 15 sierpnia br. w dniu Święta Wojska Polskiego. – informuje BBN.

Postanowienie Prezydenta zostało wydane na wniosek Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. BBN podkreśla, że kandydatura gen. broni R. Andrzejczaka została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wskazanie Szefa Sztabu Generalnego WP jest także zgodne z założeniami, przygotowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z BBN, reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, zgodnie z konstytucją, mianowany jest na czas wojny przez prezydenta, na wniosek premiera. Dowodzi Siłami Zbrojnymi oraz innymi jednostkami organizacyjnymi podporządkowanymi mu zgodnie z narodowymi planami użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa.

Gen. Andrzejczak funkcję szefa Sztabu Generalnego WP pełni od 3 lipca, tego dnia odebrał też awans na generała broni. Na funkcji szefa SGWP zastąpił gen. Leszka Surawskiego.

BBN
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY