Trump ostrzega: „Kto prowadzi interesy z Iranem, nie będzie robił ich z USA”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump

/ fot. flickr.com

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył po wejściu z życie sankcji wobec Iranu, że  wiążący swoje interesy z Teheranem nie mogą liczyć na takie same układy z Waszyngtonem. Dzisiaj nad ranem, sankcje USA wobec Teheranu weszły w życie.

Oficjalnie zostały wprowadzone sankcje na Iran. To są najbardziej uciążliwe sankcje, jakie kiedykolwiek zostały nałożone, a w listopadzie nasilą się do kolejnego poziomu – napisał amerykański prezydent na Twitterze i ostrzegł przed kontaktami biznesowymi z Teheranem: Każdy, kto prowadzi interesy z Iranem, nie będzie prowadził interesów z USA. Amerykański przywódca zaznaczył, że w jego działaniach chodzi o „pokój na świecie”.

Czytaj także: Donald Trump chce spotkania z prezydentem Iranu

Ograniczenia, które dzisiaj zaczęły obowiązywać dotyczą sektora finansowego i przemysłu w Iranie; mają odciąć Teheran od dolara, zablokować handel metalami przemysłowymi, szlachetnymi, węglem oraz oprogramowaniem stosowanym w przemyśle. Inwestorzy z zagranicy nie będą mogli także nabywać obligacji ani ich emitować.

Następny etap sankcji jest wyznaczony na listopad i ograniczenia te mają uderzyć w irański bank centralny oraz sektory: gazowy i naftowy. Jak zapowiedział Donald Trump celem sankcji, które zostały zapowiedziane w maju, po wycofaniu się Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z Iranem będzie „wywarcie maksymalnej presji” na Teheran.

Jednocześnie, Trump zapowiedział, że jest otwarty na negocjacje z Iranem, które mają dotyczyć szerszego porozumienia niż to z 2015 roku. Tamten układ został zawarty między Teheranem a sześcioma światowymi mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja).

Jeszcze na kilka godzin przed wprowadzeniem restrykcji, do sankcji odniósł się prezydent Iranu Hasan Rowhani, który powiedział, że Waszyngton pożałuje tej decyzji. Wezwał on obywateli tego kraju do jedności i solidarnego przeciwstawienia się ograniczeniom nakładanym przez USA.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY