Kontrowersyjne słowa arcybiskupa Fisichella: “Kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ojciec Święty

Papież Franciszek / fot. Jeffrey Bruno, wikimedia commons

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji wyraził opinię, iż każdy, kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła. Opinia wyrażona została w rozmowie z portalem Vatican News w 25. rocznicę ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki „Veritatis splendor”.

Wspomniana encyklika z 1993 roku wyjaśniała “racje nauczania moralnego” Kościoła, opartego na Piśmie Świętym i żywej tradycji apostolskiej- Współczesny człowiek powinien ponownie zwrócić się do Chrystusa, aby otrzymać od Niego odpowiedź na pytanie, co jest dobre, a co złe- wskazywał włoski hierarcha.

Czytaj także: Kongregacja Nauki Wiary Wyjaśnia przyczyny zmiany nauczania o karze śmierci: “Uprzednie nauczanie można wyjaśnić w świetle podstawowych obowiązków władzy publicznej”

Arcybiskup sprzeciwił się wykorzystywaniu encykliki do przeciwstawiania się rozwojowi katolickiej doktryny- Kiedy ma miejsce instrumentalne wykorzystywanie, wtedy obawiam się, że nie ma w tym pragnienia odkrywania prawdy i nie ma także wierności tradycji Kościoła. Myślę, że nie ma tu [w „Veritatis splendor”] żadnego powodu do kontestowania nauczania papieża Franciszka w świetle dotychczasowego nauczania [Kościoła]. Przeciwnie, trzeba w jego rozwoju dostrzec ciągłość. Uważam natomiast, że ważne jest uważne czytanie całego nauczania papieża Franciszka, a nie tylko jakiegoś przemówienia. Mozaikę tworzą wszystkie jej kawałki, a nie tylko jeden- komentował duchowny.

Według arcybiskupa mozaika nauczania papieża Franciszka przedstawia obraz „wielkiej otwartości na dzieło ewangelizacji” i nieprzedkładania norm nad głoszenie Ewangelii. Ważnymi elementami jego nauczania są także: spotkanie z osobą Jezusa oraz stałe głoszenie Ewangelii przez Kościół poprzez wychodzenie jego pasterzy do wszystkich. Na tym polegać ma idea “Kościoła wychodzącego”.

gosc.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY