Prezydent ustanowił Medal Stulecia Odzyskanej Niepodegłości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ interia.pl

W poniedziałek w Muzeum Narodowym w Krakowie prezydent podpisał ustawę ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Będą nim odznaczone osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej, dla budowy jej potencjału. 

Jest to nawiązanie do medalu, który zostało ustanowiony w 1928 roku, Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Prezydent przypomniał słowa marszałka Piłsudskiego, który powiedział, że Polska albo będzie silna, albo nie będzie jej w ogóle. Dlatego Polska ma dążyć, żeby być najsilniejsza, żeby miała jak najmocniejszą pozycję, a jej potencjał był największy.

Chcemy, aby tym odznaczeniem, tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczpospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Medal ma być wręczany w ciągu kolejnych trzech lat świętowania przez Polskę odzyskania niepodległości. Zgodnie z ustawą o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Po podpisaniu ustawy prezydent zwiedził wystawę Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Określił jego jednym z wieszczów niepodległości.

>Wesele<< to symboliczne dzieło, pokazywało pewne zniewolenie, niemoc Polaków, zostało przełamane wydarzeniem, którego 104. rocznicę czciliśmy na ul. Oleandry – wymarszem I Kompanii Kadrowej – podkreślił prezydent. 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że medal stanie się ważnym symbolem stulecia odzyskanej niepodległości.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY