77-letni Gabriel Mpozagara, były prokurator generalny Burundi, minister sprawiedliwości, a ostatnio ambasador przy UNESCO odpowie za niewolnictwo – informuje Adam Gwiazda na Twitterze.
77-letni Gabriel Mpozagara, były prokurator generalny Burundi, minister sprawiedliwości, a ostatnio ambasador przy UNESCO odpowie za niewolnictwo. W swoim domu w Ville d’Avray k/Paryża więził niepełnosprawnego 38-latka. Był już skazany za podobne fakty. 1/https://t.co/T0hEy4gCbU
— Adam Gwiazda (@delestoile) 6 sierpnia 2018
Ambasador więził w swoim domu niepełnosprawnego, 38-letniego mężczyznę. Uwięziony rodak ministra, Burundyjczyk, miał zakaz opuszczania domu, zabrano mu paszport, spał na materacu w kotłowni, dostawał dwa posiłki dziennie, mógł zadzwonić do żony tylko raz na miesiąc. Sprawę zgłosił na policji pracownik firmy wykonującej pracę remontowe – relacjonuje Gwiazda.
Podobne fakty miały miejsce w 1998 r. kiedy to niewolnicami ambasadora byly jego nieletnie krewne. Proces miał miejsce w 2007. Wtedy chronił go immunitet dyplomatyczny. Francja musiała wypłacić jego niewolnicami 30 000 euro odszkodowania. 3/
— Adam Gwiazda (@delestoile) 6 sierpnia 2018
Były prokurator Burundi, podejrzany o “nowoczesne niewolnictwo” nie pierwszy raz zostaje oskarżony o więzienie ludzi. W 1988 roku niewolnicami polityka były jego… nieletnie krewne. Wtedy jednak chronił go immunitet. W 2007 r. Sędziowie Sądu Karnego w Nanterre skazali Gabriela M. na karę rocznego zawieszenia oraz grzywnę w wysokości 10 000 euro.
Według informacji LePoint najnowsza 38-letnia ofiara polityka poinformowała, że przybyła do Francji w 2008 r., aby opiekować się “autystycznym dzieckiem”. Mężczyzna bardzo szybko się rozczarował. Wyjaśnił, że nie wolno mu opuszczać domu swoich pracodawców, że skonfiskowano jego paszport, że ma tylko dwa posiłki dziennie – poinformowało źródło. Para zaprzeczyła zarzutom i odmówiła udzielenia odpowiedzi na większość pytań śledczych.