Johnny Daniels: “Polacy kolaborowali z chciwości i nienawiści, Żydzi chcieli się ratować”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezes fundacji From the Depths Johnny Daniels oskarża Polaków o współudział w Holocauście. Sugeruje, że Polacy robili to z nienawiści i chciwości.

Słowa Danielsa są odpowiedzią na wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który wczoraj podczas wizyty w Izraelu odniósł się do Holocaustu. Premier Morawiecki przypomniał, iż Żydzi kolaborowali z Niemcami podczas II wojny światowej. Wypowiedź premiera Morawieckiego zaogniła relacje pomiędzy Polska a Izraelem.

Johnhy Daniels odniósł się słów Morawieckiego w skandaliczny sposób, otóż w swoim oświadczeniu napisał:

“Musi być jasność, że byli Żydzi, którzy współpracowali z niemieckimi nazistami w małym stopniu. Większość z nich robiła to w nadziei, że uratują życie swoje i najbliższych. Ogromna większość z tysięcy polskich kolaborantów robiła to z chciwości i czystej nienawiści”

Daniels odniósł się także do negowania Holocaustu:

“Negowanie holokaustu to nie tylko zaprzeczanie faktu, że Holokaust miał miejsce, ale również łączenie faktów, by pasowały do konkretnej narracji. (…) Negowaniem Holokaustu jest nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych ‘polskimi’, ale również porównywanie polskich i żydowskich kolaborantów”

Prezes fundacji From the Depths przypomniał historię rodziny Skoczylasów, którzy w swoim domu, pod podłogą kuchni ukrywali Żydów w czasie wojny. Jednak została wydana i skazana na śmierć, a osoba, która przekazała informacje Niemcom, otrzymała za to krowę.

Daniels kończy swoje oświadczenie następująco:

“Bez otwartości i prawdy zaprzeczymy śmierci 6 milionów Żydów, 3 milionów Polaków i śmierci pozostałych osób. Teraz jest czas, by się zjednoczyć, a nie popychać własną narrację. Przez wiele lat stosunki Polski z Izraelem ignorowały ten temat. Obecne rozmowy nie zaczęły się w najlepszym formacie, ale skoro jest to otwarte, powinniśmy mówić o tym i budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich”

źródło: rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY