Prof. Chomsky: Rosyjska ingerencja w wybory w USA to nic przy naciskach Izraela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. youtube.com

Prof. Noam Chomsky, popularny amerykański językoznawca żydowskiego pochodzenia, filozof, lewicowy działacz polityczny i były wykładowca na Massachusetts Institute of Technology, zwrócił uwagę na daleko idące wpływy Izraela w amerykańskiej polityce.

Domagają się ukarania Gronkiewicz-Waltz. Podpisz petycję!

Chomsky był pytany w programie „Democracy Now” o rosyjską ingerencję w wyborach prezydenckich w 2016 roku. „Po pierwsze, jeśli mówimy o zagranicznej ingerencji w nasze wybory, to, co zrobili Rosjanie, nie można porównać z tym, co robi inne państwo, otwarcie, bezczelnie i z ogromnym poparciem. Izraelska interwencja w wyborach w USA przewyższa wszystko, co mogli zrobić Rosjanie, nawet do tego stopnia, że premier Izraela, Netanjahu, udaje się bezpośrednio do Kongresu, nawet nie informując o tym prezydenta, i przemawia do Kongresu, przy przytłaczającym aplauzie, próbując podkopać politykę prezydenta – co miało miejsce między Obamą i Netanjahu w 2015 roku. Czy Putin przybył, aby przemówić do połączonych izb Kongresu, próbując przekonać go do odwrócenia polityki USA, nawet bez informowania prezydenta? A to tylko niewielka część tego przytłaczającego wpływu. Więc jeśli interesują nas obce wpływy podczas wyborów, jest gdzie patrzeć” – stwierdził Chomsky.

Chomsky zwrócił uwagę na to w jakim stopniu decyzje podejmowane w Waszyngtonie są wynikiem grup interesów, które nie reprezentują przeciętnego Amerykanina. „Lobbyści dosłownie piszą ustawy w biurach kongresowych. Na wieloraki sposób, skoncentrowany kapitał prywatny, sektor korporacyjny, superbogaci interweniują w nasze wybory, do tego stopnia, że podważają najbardziej elementarne zasady demokracji” – podkreślił filozof.

Lewicowy myśliciel jest zdanie, że prezydent Donald Trump słusznie postępuje w swoim dążeniu do normalizacji relacji z Moskwą. Stwierdził, że amerykańska inwazja na Irak w 2003 roku była „największą zbrodnią stulecia” i nie może być porównywana z jakimkolwiek rosyjskim działaniem.

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY