Niemiecki ekonomista: Mało kto dokonał w czasie pokoju tak wielkich zniszczeń jak Angela Merkel

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ekonomista Daniel Stelter zaatakował Angelę Merkel w artykule dla niemieckiego magazynu politycznego „Cicero”. Stelter pisze, że następne pokolenie Niemiec odziedziczą miliardy euro długów i że Merkel oraz jej rząd zniszczyły rekordową ilość bogactwa narodowego.

Daniel Stelter jest założycielem niemieckiego think-tanku Beyond the Obvious. Wcześniej pracował jako konsultant w The Boston Consulting Group (BCG) – od 1990 do 2013 roku. Od 2007 r. Daniel Stelter doradzał międzynarodowym klientom w przygotowywaniu się na wyzwania związane z kryzysem finansowym. Był współautorem serii „Collateral Damage” BCG oraz książki „Przyspieszenie po Wielkiej Recesji”, która zdobyła nagrodę GetAbstract International Book Award 2010. W kwietniu 2013 r. opublikował swoją książkę „Bomba bilionowego długu”, w której opisuje on nadmierne zadłużenie w świecie zachodnim, jak politycy unikają problemów i jakie środki mogą wskazać drogę wyjścia z kryzysu. Jego najnowsza książka „Dług XXI wieku” – ostra krytyka „Kapitału w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego znajduje się obecnie na liście bestsellerów w Niemczech.

Czytaj także: Złe wieści dla Merkel. Niemcy boją się uchodźców

Rzadko kiedy tak wiele dobrobytu zostało zniszczonych w czasie pokoju, jak za rząd Angeli Merkel (…) To kosztowna spuścizna 13 lat błędnych decyzji politycznych – pisze Stelter w artykule zatytułowanym „Rachunek”.

Podczas gdy Niemcy mają obecnie dobre wyniki gospodarcze, nie będzie to trwać wiecznie, według autora.

Można przewidzieć, że nasza szczególna sytuacja gospodarcza zakończy się bolesnym upadkiem. Dodatkowe obciążenia powstałe w ciągu ostatnich 13 lat szacuje się na 3,7 miliarda – 4,7 miliarda euro, a koszty długoterminowe mogą być jeszcze wyższe. Te koszty są dodatkiem do obciążeń, które wynikają ze starzenia się populacji i dla których uniknięcia żaden rząd ostatnich 40 lat nic nie zrobił – pisze ekonomista. – Finansista Bernd Raffelhüschen obliczył, że całkowity koszt imigracji od 2015 r. w nadchodzących dziesięcioleciach wyniesie prawie 900 miliardów euro. Jeśli potomkowie tych imigrantów nie będą tak dobrze zintegrowani z rynkiem pracy jak rodzime pokolenie, koszty wzrosną do 1500 miliardów.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY