Kongregacja Nauki Wiary Wyjaśnia przyczyny zmiany nauczania o karze śmierci: “Uprzednie nauczanie można wyjaśnić w świetle podstawowych obowiązków władzy publicznej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bazylika św. Piotra w Rzymie

medianarodowe / Fot. wikimediacommons

Kongregacja Nauki Wiary w specjalnym liście do biskupów całego świata wyjaśniła powody zmiany n. 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat kary śmierci. Powodem zmiany ma być większa świadomość co do szacunku należnego każdemu ludzkiemu życiu.

O ile sytuacja polityczna i społeczna sprawiała niegdyś, że kara śmierci była dopuszczalnym narzędziem dla ochrony dobra wspólnego, to dzisiaj coraz żywsza świadomość tego, że godność osoby nie zostaje utracona nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw, pogłębione zrozumienie sensowności kar stosowanych przez państwo oraz opracowanie skuteczniejszych systemów ograniczenia wolności, zapewniających niezbędną obronę obywateli, doprowadziły do nowej świadomości, która uznaje niedopuszczalność tej kary i dlatego domaga się jej zniesienia- czytamy w liście.

Czytaj także: Papież Franciszek zmienia nauczanie Kościoła. Od teraz to jest “niedopuszczalne”

Kongregacja podkreśla ogromny wpływ nauczania papieża Jana Pawła II w tej kwestii. Papież podkreślał, iż coraz powszechniejszy sprzeciw wobec kary śmierci jest znakiem “nowej cywilizacji życia”. Sprzeciw ten powodowany jest faktem, iż współczesne społeczeństwo jest w stanie zwalczać przestępczość metodami, które nie pozbawiają przestępcy możliwości odmiany życia.

W tej samej perspektywie papież Franciszek podkreślił, że „dzisiaj kara śmierci jest niedopuszczalna, jakkolwiek poważna byłaby zbrodnia skazanego człowieka”. Kara śmierci, bez względu na sposób jej wykonania, „oznacza traktowanie okrutne, nieludzkie i poniżające”. Ponadto należy ją również odrzucić „ze względu na wadliwą wybiórczość systemu karnego i możliwość wystąpienia błędu sądowego”- tłumaczy Kongregacja.

pch24.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY