Straż Graniczna: Coraz więcej fałszywych dokumentów na granicy z Ukrainą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej alarmuje, że wzrasta ilość fałszywych dokumentów podróży, zwłaszcza ukraińskich praw jazdy, zatrzymywanych na podkarpackim odcinku polskiej granicy.

Przyjdź na Marsz Powstania Warszawskiego. Oddaj hołd bohaterom! 1 sierpnia godz. 17:00 Rondo Dmowskiego

Jak informuje portal Nowiny24.pl, od początku tego roku na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali już ponad 120 fałszywych praw jazdy. To 3,5 raza więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ponadto, ujawniono ponad 80 fałszywych dowodów rejestracyjnych i 40 ubezpieczeń OC. Coraz częściej spotykane są też fałszowane zaświadczenia ADR, uprawniające kierowców do przewozu niebezpiecznych materiałów.

– Obywatele Ukrainy fałszują te dokumenty, aby móc m.in. pracować w Unii Europejskiej jako zawodowi kierowcy – powiedziała mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik BiOSG, cytowana przez Nowiny24.

Tylko w tym tygodniu Straż Graniczna zarejestrowała kilka takich przypadków. W pierwszym, 23-letni Ukrainiec, któremu na Ukrainie policja zabrała prawo jazdy, kupił sobie nowy, podrobiony dokument. Inny młody mężczyzna z Ukrainy, który chciał pracować w UE jako zawodowy kierowca, miał sfałszowane prawo jazdy. W Korczowej wpadł z kolei ukraiński kierowca z podrobionym ubezpieczeniem OC.

Najwięcej zatrzymań fałszywych dokumentów podróży ma miejsce na przejściach granicznych w Korczowej i Medyce.

Wcześniej informowaliśmy o innych tego rodzaju przypadkach. Na początku ub. roku Bieszczadzka Straż Graniczna rozbiła szajkę, która pomagała Ukraińcom nielegalnie wjechać do Polski i otrzymać stały pobyt, a nawet obywatelstwo, na podstawie sfałszowanych dokumentów rzekomo potwierdzających polskie pochodzenie, m.in. Kart Polaka. Pomagali im też wyjeżdżać do innych krajów UE.

Z kolei w maju 2017 roku na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili podrobiony łotewski dowód osobisty oraz paszport z podrobionymi stemplami cypryjskiej i estońskiej kontroli granicznej. Dokumentami posługiwali się obywatele Ukrainy, którzy chcieli wjechać do Polski. Wcześniej, w świąteczny weekend w kwietniu ub. roku polscy pogranicznicy zatrzymali 5 obywateli Ukrainy, którzy posługiwali się paszportami z podrobionymi stemplami kontroli granicznej.

nowiny24.pl / Kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY