W najbliższych dniach Kongres zadecyduje o rozmieszczeniu na stałe w Polsce wojsk USA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W najbliższych dniach Kongres będzie głosował nad ustawą wyznaczającą politykę obronną i jej finansowanie na rok 2019.

Przyjdź na Marsz Powstania Warszawskiego. Oddaj hołd bohaterom! 1 sierpnia godz. 17:00 Rondo Dmowskiego

Amerykański Senat zagłosuje więc również nad stałym bazowaniem w naszym kraju brygady wojsk USA. Mimo, że w treści komunikatu nie mówi się tego wprost, prawdopodobnie chodzi o brygadę pancerną.

W marcu o powiększeniu wojsk USA w Polsce mówił Mariusz Błaszczak. Szef MON już wtedy przyznał, że wszystko wskazuje na to, iż w Polsce będzie więcej wojsk USA. Miał rozmawiać o tym z amerykańskim sekretarzem obrony.

Co do polityki zagranicznej nic się nie zmieni. Bardzo się cieszę, że polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych jest właśnie tak aktywna, że Stany Zjednoczone zwiększają swoją obecność również na wschodniej flance NATO – przekonywał szef MON. Dodał także, że temat współpracy wojskowej toczą się przede wszystkim z Pentagonem, a nie z Departamentem Stanu.

W kwietniu do tematu odniósł się Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” wypowiedział się nt. stacjonujących w Polsce obcych wojsk USA. Już wtedy stwierdził, że prawdopodobnie zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA.

Czytaj więcej: Zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA? Kaczyński: “Jest szansa”

Lider PiS starał się przekonać, że rozmieszczenie obcych wojsk to dobra decyzja – Zastąpienie brygady dywizją to znaczące wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Dzisiejsza obecność żołnierzy amerykańskich jest politycznym komunikatem dla Rosji – uderzenie w Polskę jest równoznaczne z uderzeniem w USA.

Tym razem to Komisja obrony amerykańskiego Senatu, kierowana przez Johna McCaina, skierowała do dalszych prac projekt ustawy National Defense Authorization Ac. Senatorowie chcą więc, aby Pentagon zbadał możliwość rozmieszczenia w Polsce brygady ogólnowojskowej.

Przypominamy, że pododdziały amerykańskie zaczęły stacjonować w Polsce w 2012 r. w ramach tzw. Aviation Detachment. Do tej pory mamy w Polsce 1100 żołnierzy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której trzon stanowią jednak wojska USA. Oddział stacjonuje w Bemowie Piskim i współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

MediaNarodowe/Defence24

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY