Gigantyczna kwota na imigrantów. Rząd chce walczyć z niedoborem pracowników

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rząd chce walczyć z niedoborem pracowników. Nowa polityka migracyjna, która zostanie ogłoszona we wrześniu ma kosztować 2,9 mld złotych – informuje dzisiejsza “Rzeczpospolita”.

Z informacji podanej przez dziennik wynika, że w nowej polityce migracyjnej, którą rząd ma ogłosić na początku września znajdą się specjalne zachęty dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Koszt tych rozwiązań szacowany jest przez Ministerstwo Rozwoju na 2,9 mld zł w latach 2018-2025.

>>Czytaj także: Wenezuela: Inflacja osiągnie milion procent. Obywatele uciekają z kraju

Większą część tej kwoty – 1,6 mld zł – miałyby pokryć fundusze unijne. Mają one pomóc nie tylko w sfinansowaniu programów stypendialnych dla studentów z zagranicy, ale też pakiet zachęcający Polaków mieszkających poza granicami kraju do powrotu z emigracji. Koszt tego pakietu miałby wynieść 1,2 mld zł. Mogliby z niego korzystać także cudzoziemcy, głównie wysoko wykwalifikowani fachowcy, skłonni przyjechać do pracy i osiedlić się w Polsce.

Paweł Chorąży, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju, które nad wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowej społeczno-gospodarczej polityki migracyjnej, podkreśla w rozmowie z “Rzeczpospolitą” iż sprawa wymaga zdecydowanych działań. – Wprawdzie firmy inwestujące w centra badawczo-rozwojowe coraz częściej twierdzą, że Polska jest atrakcyjna dla pracowników z wyżej rozwiniętych od nas państw spoza Unii, ale jesteśmy dla nich jednym z wielu krajów do wyboru – wskazuje.

DORZECZY/ RP.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY