Wyłudzenia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. CBA zatrzymało osiem osób

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

CBA zatrzymało osiem osób w sprawie milionowych wyłudzeń w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym – m.in. prezesa jednej ze spółek działającej w strefie Wojciecha K., dwoje naukowców z Politechniki Gdańskiej i inne działające w ramach grupy przestępczej.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował, iż do zatrzymań doszło w śledztwie gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Obecnie funkcjonariusze CBA z Gdańska dokonują przeszukań w kilkunastu mieszkaniach.

Z ustaleń CBA wynika, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt mln zł dotacji. Grupa miała według śledczych działać od 2008 do 2016 r. i popełnić m.in. szereg oszustw na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej. Uczestnicy grupy mieli składać wnioski o dofinansowanie fikcyjnych projektów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i w Ministerstwie Rozwoju.

Przypomnijmy, iż Wojciech K. był już wcześniej zatrzymany przez CBA. Według śledczych przedstawiał podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty, które pozwalały na uzyskiwanie dotacji – wówczas na blisko 5 mln zł. Dokumenty miała wystawić zagraniczna spółka powiązana z K. zarejestrowana w amerykańskim Delaware.

niezalezna.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY