Parlament węgierski uchwalił nową ustawę dot. zgromadzeń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Węgierski parlament uchwalił nowe prawa dotyczące zgromadzeń. Rezolucja wejdzie w życie 1 października. Wcześniej obowiązywała ustawa z 1989.

Według nowo przyjętego prawa każdy będzie miał prawo do organizowania lub uczestniczenia w pokojowych demonstracjach. Zebranie jest definiowane jako wydarzenie z udziałem co najmniej dwóch osób w celu publicznego wyrażenia opinii na ważne tematy społeczne. Wydarzenia powinny być zgłaszane policji co najmniej 48 godzin przed ich rozpoczęciem.

Nowe prawo wymaga zmian w kodeksie karnym. Przyjęto więc, że osoby zakłócające porządek publiczny mogą być skazane na karę do 2 lat pozbawienia wolności w zależności od „gwałtowności” sprzeciwu wobec organizatora eventu.

Parlament przyjął także ustawę dotyczącą ochrony prywatności. Zgodnie z uchwałą każdy obywatel ma prawo do prywatności, a także do tego, by była ona poszanowana i chroniona. Ustawa ta również życia prywatnego urzędników państwowych, które jest poza obszarem publicznym. Wszystko, poza dyskusjami lub sprawami publicznymi i politycznymi, powinno stanowić podstawę do ochrony ich prywatności.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY