Urząd do Spraw Cudzoziemców: od początku roku liczba Ukraińców w Polsce wzrosła o 18 tys.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej- mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dudziak poinformował, iż w pierwszej połowie tego roku liczba cudzoziemców, posiadających ważne zezwolenia na pobyt, zwiększyła się o 25 tys. osób, natomiast w pierwszej połowie 2017 roku zanotowano wzrost o 36 tys. osób.

Od początku roku najbardziej, bo o 18 tys. osób, powiększyła się grupa obywateli Ukrainy. Przybyło także 3 tys. Białorusinów, 1,1 tys. obywateli Indii oraz 800 Wietnamczyków.

Czytaj także: Ukraińcy w Polsce boją się, że będą traktowani jak Polacy na Ukrainie

Większość cudzoziemców przebywa w Polsce tymczasowo, np. na podstawie wiz. Coraz więcej obcokrajowców chce jednak pozostać w naszym kraju na dłuższy czas, o czym świadczy rosnąca liczba wniosków o zezwolenia na pobyt, a także liczba osób już posiadających takie dokumenty. Ten stopniowy i regularny wzrost jest zauważalny od 2014 r., głównie za sprawą zwiększonej skali imigracji z Ukrainy- tłumaczy Dudziak.

Cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski przede wszystkim ze względów zarobkowych. W tym roku było tak w 75% przypadków. 10% przybyszów chciało pozostać tu ze względów rodzinnych, zaś 7% w związku z rozpoczęciem lub kontynuacją nauki.

niezalezna.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY