Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed nawałnicami i podtopieniami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert hydrologiczny najwyższego 3 stopnia dla woj. Śląskiego i Małopolskiego, ostrzeżenie 2 stopnia dla woj. Wielkopolskiego, Lubuskiego, Opolskiego, Dolnośląskiego i Podkarpackiego.

RCB za pośrednictwem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu i możliwych podtopieniach dla południowych województw.

IMGW ostrzega przed podwyższonym stanem wód w rzekach i lokalnych podtopieniach. Na stronie Instytutu czytamy:

Minionej doby na rzekach w Polsce notowano głównie wzrosty stanów wody. Największe i najgwałtowniejsze wzrosty wystąpiły na południu kraju – przede wszystkim w województwach: śląskim i małopolskim. Tam w ciągu 12 godzin wzrosty dochodziły do prawie 300 cm. O godzinie 05:00 zanotowano przekroczenie stanów alarmowych na 13 stacjach wodowskazowych, głównie w zlewni Dunajca. Maksymalne przekroczenie stanu alarmowego wynosiło 112cm na stacji wodowskazowej Nowy Targ na Czarnym Dunajcu. Natomiast przekroczenia stanów ostrzegawczych zanotowano na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (głównie w woj. małopolskim) oraz na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Jeszcze dziś (19.07.2018) do godzin przedpołudniowych mogą pojawiać się znaczne wzrosty stanów wody na południu kraju, przede wszystkim w dorzeczu górnej Wisły i Odry. Na wielu stacjach zostaną przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe, które spowodują zalania, a intensywny deszcz może spowodować podtopienia, szczególnie w zlewniach zurbanizowanych. Jednak w miarę słabnięcia prognozowanych opadów wzrosty te będą się zmniejszać. Poza tym w czwartek i piątek (19-20.07) wzrosty i wahania stanów wody będą występować w całym kraju wywołane spływem wód opadowych.

Od piątku opady zaczną zanikać. Woda w rzekach zacznie spływać do głównych rzek tworząc wezbranie. Na górnej Wiśle prognozowane są wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych. Na górnych odcinkach rzek w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim prognozowany będzie spadek stanów wód.

IMGW ostrzega także przed nawałnicami:

Od kilku dni Polska jest w zasięgu rozległej zatoki, związanej z niżem z ośrodkiem nad południowo-zachodnią Rosją, w strefie frontu okluzji. Front ten oddziela bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, napływające z północnego wschodu nad wschodnią część kraju, od chłodniejszego polarnego morskiego zalegającego na zachodzie Polski. W obrębie frontu jak i na tworzących się liniach zbieżności wewnątrz zwrotnikowej masy powietrza występowały burze, także z gradem, z silnymi opadami deszczu, ulewami, a miejscami z deszczem nawalnym.  Okresami na zachodzie i południu występowały jednostajne i przelotne opady deszczu także o silnym i ulewnym natężeniu.

Ostrzeżenie przed burzami IMGW kieruje dla woj. Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego, Łódzkiego, Opolskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Małopolskiego i Podkarpackiego.

 

źródło: IMGW

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY