PiS wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy. Nie będzie zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ministerstwo rolnictwa wycofuje się z projektu zakazu hodowli zwierząt na futra.

O tym, że projekt nie będzie realizowany poinformował minister rolnictwa. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych budził wielkie emocje. Jego zwolennicy wskazywali na to, że hodowla zwierząt na futra jest zadawaniem im bezsensownego cierpienia. Zwolennikiem zakazu był sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, to jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt. Kwestia serca dla zwierząt, litości dla zwierząt. Każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć – mówił prezes PiS w spocie dla skrajnie lewicowej fundacji VIVA.

Przeciwnicy zakazu argumentowali, że polska branża futerkowa jest jedną z najprężniej działających gałęzi polskiej gospodarki, że na zakazie stracą polskie przedsiębiorca, pracę stracą setki tysięcy zatrudnionych w branży futerkowej osób. Jak przypomina RMF FM, Polska jest jednym z największych na świecie eksporterów futer z norek. Wartość eksportu sięga półtora miliarda złotych rocznie.

Podnoszono też, że warunki przetrzymywania zwierząt futerkowych w fermach poprawiają się. Kontrowersje budził też fakt, że zakaz dotyczył norek, a wykreślone miały być z niego króliki, które mogły być dalej hodowane. Jak podaje RMF podczas wizyty w Głogowie koło Torunia minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z Sejmu kontrowersyjnej ustawy.

DORZECZY / RMF 24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY