Byli ambasadorowie RP: “Rząd promuje nacjonalizm” [PEŁNA TREŚĆ DOKUMENTU]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Byli ambasadorowie Polski napisali list otwarty “O bezpieczeństwie RP. Zagrożenia i wyzwania”. Wyrazili w nim obawę, że rząd promuje nacjonalizm. Jak widać nawet dyplomaci dali się nabrać na retorykę opozycji.

Ambasadorowie napisali także, że nacjonalizm rozsadza jedność. Jednocześnie krytykowali m.in. politykę zagraniczną rządu. Po Szczycie NATO i spotkaniu prezydentów USA i Rosji w Helsinkach wzrasta niepokój o przewidywalność porządku międzynarodowego oraz o przyszłość polskiego bezpieczeństwa. Polityka wewnętrzna i zagraniczna obecnych władz RP nie odpowiada na wyzwania przed jakimi stoi Polska – czytamy w dokumencie.

Dyplomaci krytykowali nie tylko PiS, ale także i politykę Trumpa – Niepokoją nas sygnały o warunkowym i selektywnym traktowaniu gwarancji bezpieczeństwa dla sojuszników, o możliwości wycofania wojsk z Europy, określanie NATO jako organizacji ‘przestarzałej’, a Unii Europejskiej jako ‘wroga’.

CAŁOŚĆ DOKUMENTU: KLIK

Pozycja i wizerunek Polski na arenie międzynarodowej uległy gwałtownemu osłabieniu. Trwa kryzys spowodowany łamaniem praworządności, upadkiem jakości parlamentaryzmu i lekceważeniem norm i wartości demokracji liberalnej. Powoduje to nasze rosnące wyobcowanie – zachodni partnerzy przestają nas traktować jako ‘swoich’ – oceniają w dokumencie.

Według ambasadorów to NATO i UE są gwarancją bezpieczeństwa Polski – Polska powinna wzmacniać swą pozycję i w UE i w NATO oraz dążyć do zachowania ich spójności. Niestety, promowany przez polski rząd nacjonalizm rozsadza jedność tych organizacji. Musimy stale pamiętać, że zwarta UE i silny Sojusz Atlantycki stanowią gwarancję polskiego bezpieczeństwa, dobrobytu i wolności obywatelskich.

List podpisali: Jan Barcz, Marcin Bosacki, Iwo Byczewski, Maria Krzysztof Byrski, Mieczysław Cieniuch, Tadeusz Diem, Paweł Dobrowolski, Grzegorz Dziemidowicz, Andrzej Jaroszyński, Maciej Klimczak, Michał Klinger, Tomasz Knothe, Maciej Kozłowski, Maciej Koźmiński, Jerzy Kranz, Henryk Lipszyc, Bogumił Luft, Piotr Łukasiewicz, Jacek Najder, Anna Niewiadomska, Jerzy Maria Nowak, Piotr Nowina-Konopka, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Piotr Ogrodziński, Ryszard Schnepf, Grażyna Sikorska, Tadeusz Szumowski, Andrzej Towpik oraz Maria Wodzyńska-Walicka.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY