W Gdańsku społecznicy alarmują wojewodę: Model na rzecz Równego Traktowania łamie prawo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pl.wikipedia.org

Przedstawiciele inicjatywy społecznej „Odpowiedzialny Gdańsk” skierowali do wojewody pomorskiego list, w którym proszą o interwencję w sprawie przyjętego przez radnych Modelu na rzecz Równego Traktowania. Społecznicy, powołując się na opinię prawników Ordo Iuris, twierdzą  że dokument wspierający m.in. środowiska homoseksualne został przyjęty z naruszeniem prawa.

Przemysław Majewski, Marek Skiba i Waldemar Jaroszewicz to członkowie inicjatywy społecznej „Odpowiedzialny Gdańsk”, którzy podpisali się pod listem do Dariusza Drelicha. Wzywają oni wojewodę pomorskiego, aby podjął działania zmierzające do unieważnienia uchwały, którą radni Gdańska przyjęli tzw. Model na Rzecz Równego Traktowania. Zdaniem autorów listu, uchwała została przyjęta niezgodnie z prawem. Na dowód tego społecznicy przedstawiają wojewodzie opinię prawną Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Uchwała niezgodna z prawem

W opinii tej podaje się m.in., że radni przyjmując uchwałę naruszyli art. 30 ustawy o samorządzie gminnym, w którym do zadań własnych gminy nie wpisano działalności znajdującej się w Modelu na rzecz Równego Traktowania. Zdaniem prawników brakiem rzetelności było – jeszcze przed przyjęciem modelu – nie przeprowadzenie żadnych badań, które mogły by wykazać, że środowiska (m.in. homoseksualne) rzeczywiście są w Gdańsku dyskryminowane. Brak badań, które powinny być zawarte w uzasadnieniu uchwały, stanowi – w opinii Ordo Iuris – złamanie prawa.

Członkowie Inicjatywy Obywatelskiej „Odpowiedzialny Gdańsk” złożyli w sekretariacie wojewody wniosek o to, aby ten objął uchwałę o Modelu na Rzecz Równego Traktowania tzw. postępowaniem nadzorczym. Skutkiem tego może być uchylenie w części lub całości przyjętego przez Radę Miasta dokumentu.

Pod koniec czerwca Rada Miasta Gdańsk przyjęła uchwałą Model na rzecz Równego Traktowania. Dokument ten zawiera rekomendacje działań, które sprawią – według słów jego autorów – że miasto stanie się przyjazne m.in. dla homoseksualistów. Natomiast zdaniem przedstawicieli inicjatywy społecznej „Odpowiedzialny Gdańsk” model wspiera działania propagandowe środowisk homoseksualnych.

źródło: pch24.pl / radiogdansk.pl

Zbliża się Marsz Powstania Warszawskiego, pomóż nam zebrać pieniądze na organizację tego Marszu

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY